urlopy pracownicze, urlop macierzyński, urlop wychowawczy, urlop wypoczynkowy, urlop bezpłatny
lupa
30 kwietnia 2018 r. (poniedziałek) mija termin złożenia do US zeznań za 2017 r.: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 oraz oświadczenia PIT-OP
Zamknij
A A A

Gazeta Podatkowa nr 36 (1181) z dnia 4.05.2015

Bezpłatny urlop szkoleniowy w porozumieniu z pracodawcą

Pracownik chce wziąć urlop szkoleniowy w związku z egzaminami na uprawnienia budowlane. Te uprawnienia zdobywał na własną rękę, bez współdziałania z pracodawcą. Nie otrzymał od firmy żadnego wsparcia finansowego na ten cel. Czy w związku z tym może domagać się urlopu szkoleniowego w wymiarze określonym w Kodeksie pracy? Jeżeli tak, to czy jest to urlop płatny?

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych wyłącznie z inicjatywy pracownika nie daje mu szczególnych uprawnień związanych z dokształcaniem. W przeciwieństwie do pracownika, który dokształca się za zgodą lub z inicjatywy pracodawcy (art. 1031 K.p.), nie ma on prawa do urlopu szkoleniowego czy płatnego zwolnienia z całości lub części dnia pracy. Pracownik, który zdobywa lub uzupełnia wiedzę lub umiejętności "na własną rękę", bez udziału pracodawcy, może liczyć tylko na:

  • przyznanie urlopu bezpłatnego lub
     
  • zwolnienia z całości czy części dnia pracy (również niepłatnego).

Udzielenie wspomnianego wyżej urlopu bezpłatnego czy zwolnienia nie jest jednak obowiązkiem pracodawcy, nawet jeżeli pracownik o to zawnioskuje. Zależy to od dobrej woli pracodawcy, przy czym, jeżeli pracodawca zdecyduje się na przyznanie omawianych uprawnień, strony powinny ustalić wymiar urlopu lub zwolnienia w porozumieniu (art. 1036 K.p.).

Forma wyrażenia zgody przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracownika nie jest określona przez przepisy. Może więc nastąpić w każdej formie, także ustnej lub dorozumianej. Najczęściej przejawem współdziałania pracodawcy w procesie dokształcania pracownika jest zawarcie umowy szkoleniowej i dofinansowanie kosztów kształcenia. Wyrazem zgody pracodawcy może być również przyznanie pracownikowi urlopu szkoleniowego z prawem do wynagrodzenia w sytuacji, gdy pierwotnie dokształcanie zostało rozpoczęte wyłącznie z inicjatywy pracownika. Przyznanie jakichkolwiek odpłatnych uprawnień związanych z dokształcaniem może być ocenione jako podnoszenie kwalifikacji przez pracownika w rozumieniu art. 1031 K.p.


Dofinansowanie kosztów nauki przez pracodawcę traktowane jest jako dorozumiane wyrażenie zgody na dokształcanie pracownika.


W omawianej sytuacji pracodawca, opierając się na art.1036 K.p., może udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego na egzaminy zawodowe. Jeżeli jego pomoc wykroczyłaby poza granicę uprawnień czy świadczeń o charakterze bezpłatnym, wówczas należałoby przyjąć, że dokształcanie odbywa się za zgodą pracodawcy.

www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy szkoleniowe:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.KodeksPracy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

kwiecień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY 2013, Prawo Pracy
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60