urlopy pracownicze, urlop macierzyński, urlop wychowawczy, urlop wypoczynkowy, urlop bezpłatny
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 36 (1181) z dnia 4.05.2015

Bezpłatny urlop szkoleniowy w porozumieniu z pracodawcą

Pracownik chce wziąć urlop szkoleniowy w związku z egzaminami na uprawnienia budowlane. Te uprawnienia zdobywał na własną rękę, bez współdziałania z pracodawcą. Nie otrzymał od firmy żadnego wsparcia finansowego na ten cel. Czy w związku z tym może domagać się urlopu szkoleniowego w wymiarze określonym w Kodeksie pracy? Jeżeli tak, to czy jest to urlop płatny?

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych wyłącznie z inicjatywy pracownika nie daje mu szczególnych uprawnień związanych z dokształcaniem. W przeciwieństwie do pracownika, który dokształca się za zgodą lub z inicjatywy pracodawcy (art. 1031 K.p.), nie ma on prawa do urlopu szkoleniowego czy płatnego zwolnienia z całości lub części dnia pracy. Pracownik, który zdobywa lub uzupełnia wiedzę lub umiejętności "na własną rękę", bez udziału pracodawcy, może liczyć tylko na:

  • przyznanie urlopu bezpłatnego lub
     
  • zwolnienia z całości czy części dnia pracy (również niepłatnego).

Udzielenie wspomnianego wyżej urlopu bezpłatnego czy zwolnienia nie jest jednak obowiązkiem pracodawcy, nawet jeżeli pracownik o to zawnioskuje. Zależy to od dobrej woli pracodawcy, przy czym, jeżeli pracodawca zdecyduje się na przyznanie omawianych uprawnień, strony powinny ustalić wymiar urlopu lub zwolnienia w porozumieniu (art. 1036 K.p.).

Forma wyrażenia zgody przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracownika nie jest określona przez przepisy. Może więc nastąpić w każdej formie, także ustnej lub dorozumianej. Najczęściej przejawem współdziałania pracodawcy w procesie dokształcania pracownika jest zawarcie umowy szkoleniowej i dofinansowanie kosztów kształcenia. Wyrazem zgody pracodawcy może być również przyznanie pracownikowi urlopu szkoleniowego z prawem do wynagrodzenia w sytuacji, gdy pierwotnie dokształcanie zostało rozpoczęte wyłącznie z inicjatywy pracownika. Przyznanie jakichkolwiek odpłatnych uprawnień związanych z dokształcaniem może być ocenione jako podnoszenie kwalifikacji przez pracownika w rozumieniu art. 1031 K.p.


Dofinansowanie kosztów nauki przez pracodawcę traktowane jest jako dorozumiane wyrażenie zgody na dokształcanie pracownika.


W omawianej sytuacji pracodawca, opierając się na art.1036 K.p., może udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego na egzaminy zawodowe. Jeżeli jego pomoc wykroczyłaby poza granicę uprawnień czy świadczeń o charakterze bezpłatnym, wówczas należałoby przyjąć, że dokształcanie odbywa się za zgodą pracodawcy.

www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy szkoleniowe:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.KodeksPracy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

wrzesień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY 2013, Prawo Pracy
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.