Gazeta Podatkowa nr 19 (1476) z dnia 5.03.2018
Porozumienie o przyznaniu bezpłatnych świadczeń szkoleniowych
Pracownik chce odbyć półroczny kurs w dziedzinie, która nie ma związku z pracą wykonywaną w naszym zakładzie. Pracodawca generalnie nie widzi przeszkód i chciałby wesprzeć pracownika w uzupełnianiu jego wiedzy poprzez udzielenie mu bezpłatnych zwolnień od pracy w dniu rozpoczęcia wyjazdowych sesji. Czy ma obowiązek udzielenia mu jeszcze urlopu szkoleniowego?
NIE. Regulacje Kodeksu pracy dotyczące urlopu szkoleniowego odnoszą się do sytuacji, w których dokształcanie pracownika pozostaje w związku z wykonywaną pracą lub oczekiwaniami pracodawcy i odbywa się za jego zgodą (lub z jego inicjatywy). Jeżeli pracodawca uzna, że dokształcanie podjęte przez pracownika pozostaje bez związku z wykonywaną pracą, nie jest zobowiązany do dofinansowania pracownikowi kosztów tej nauki czy przyznania mu urlopu szkoleniowego. W takim przypadku pracownik zdobywa lub uzupełnia wiedzę i umiejętności na zasadach innych, niż przewidziane dla pracowników podnoszących swoje kwalifikacje zawodowe za zgodą lub z inicjatywy pracodawcy. Można powiedzieć, że jest to podnoszenie kwalifikacji wyłącznie z własnej inicjatywy, bez zaangażowania ze strony pracodawcy. Niemniej, w myśl art. 1036 K.p., pracownikowi w takiej sytuacji może być przyznane:
- zwolnienie z całości lub części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia,
- urlop bezpłatny.
Wymiar tych świadczeń pracodawca i pracownik ustalają w porozumieniu. Forma i treść takiego porozumienia nie jest określona przez przepisy, dla celów dowodowych warto jednak, aby zostało ono zawarte w formie pisemnej.
Należy podkreślić, że każdy przejaw pomocy materialnej dla dokształcającego się pracownika może być uznany za dorozumiane wyrażenie przez pracodawcę zgody na dokształcanie.
Zgoda pracodawcy, o której mowa w art. 1031 K.p., bez względu na formę jej wyrażenia, pociąga za sobą obowiązek przyznania wszystkich uprawnień ustawowych przysługujących pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje za zgodą pracodawcy, tj.:
- urlopu szkoleniowego,
- zwolnienia od pracy,
z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, o ile pracownik wystąpi z odpowiednim wnioskiem.
Prawo do tych płatnych świadczeń nie zależy wówczas nawet od zawarcia umowy szkoleniowej - uprawnienia te mają bowiem charakter ustawowy i w razie złożenia wniosku o ich przyznanie pracodawca ma obowiązek ich udzielenia.
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy szkoleniowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.12.2024 (wtorek)
16.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|