Gazeta Podatkowa nr 35 (1910) z dnia 2.05.2022
Skierowanie pracownika na studia przez pracodawcę
Pracodawca uzgodnił z pracownikiem, że ukończy on określone studia podyplomowe, aby podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, potrzebne na nowym stanowisku pracy. Jakie uprawnienia z tego tytułu będą przysługiwały pracownikowi i czy należy je określić w umowie? Czy pracodawca ma obowiązek formalnego pisemnego skierowania pracownika na studia?
Pracownik może podnosić kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą.
Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe przysługuje:
- urlop szkoleniowy,
- zwolnienie z całości lub części dnia pracy, na czas niezbędny, aby punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania.
Tak wynika z art. 1031 § 2 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320 ze zm.).
Przy czym za czas urlopu szkoleniowego i zwolnienia z całości lub części dnia pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.
Wymiar urlopu szkoleniowego wynosi:
- 6 dni - dla pracownika przystępującego do egzaminów eksternistycznych, maturalnego, potwierdzającego kwalifikacje zawodowe lub egzaminu zawodowego,
- 21 dni w ostatnim roku studiów - na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.
Oprócz wymienionych świadczeń pracodawca może też przyznać pracownikowi podnoszące- mu kwalifikacje zawodowe dodatkowe uprawnienia, a w szczególności pokryć opłaty za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie (art. 1033 K.p.).
Urlop szkoleniowy i zwolnienie z całości lub części dnia pracy przysługują dokształcającemu się pracownikowi na mocy Kodeksu pracy nawet wtedy, gdy nie została zawarta umowa szkoleniowa. Natomiast taki pracownik ma prawo do świadczeń dodatkowych, gdy wynikają one z zawartej umowy szkoleniowej między stronami. Nie gwarantują ich bowiem przepisy ustawowe.
Umowa szkoleniowa powinna być sporządzona w formie pisemnej i nie może zawierać postanowień mniej korzystnych niż wynikające z przepisów kodeksowych. Przy czym pracodawca nie musi zawierać takiej umowy, jeżeli nie zamierza zobowiązać pracownika do pozostania w zatrudnieniu po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych (art. 1034 K.p.).
Jeżeli chodzi o formalne skierowanie pracownika na studia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, to nie ma takiego wymogu, choć jest to dopuszczalne. Pracodawca może przekazać swoją decyzję także ustnie albo w sposób dorozumiany, np. poprzez zawarcie umowy szkoleniowej.
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy szkoleniowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.09.2024 (wtorek)
16.09.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|