urlopy pracownicze, urlop macierzyński, urlop wychowawczy, urlop wypoczynkowy, urlop bezpłatny
lupa
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 7 (834) z dnia 1.03.2014

Czy przy umowie na zastępstwo przysługuje urlop szkoleniowy?

Pracownik, z którym mamy podpisaną umowę na zastępstwo, w marcu br. przystępuje do egzaminu dyplomowego. Osoba ta zwróciła się do nas z wnioskiem o udzielenie 21 dni urlopu szkoleniowego. Czy przy umowie na zastępstwo urlop taki przysługuje?

Prawo do urlopu szkoleniowego nie jest uzależnione od rodzaju zawartej z pracownikiem umowy o pracę, ale od tego, czy podnoszenie kwalifikacji odbywa się z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą.

Urlop szkoleniowy przysługuje pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe i w przypadku przystępowania do egzaminu dyplomowego jego wymiar rzeczywiście wynosi 21 dni. Uprawnienie to wynika z art. 1031 § 2 oraz art. 1032 § 1 pkt 4 Kodeksu pracy. Zauważmy, że w przepisach tych jest mowa, iż wspomniany urlop przysługuje pracownikowi, a tym w rozumieniu art. 2 K.p. jest osoba zatrudniona m.in. na podstawie umowy o pracę - bez względu na rodzaj tej umowy. Oznacza to, że prawo do urlopu szkoleniowego mają również pracownicy zatrudnieni na podstawie umów na zastępstwo.

Trzeba jednak pamiętać, że prawo do urlopu szkoleniowego nabywają jedynie pracownicy podnoszący kwalifikacje zawodowe. Termin ten rozwija art. 1031 § 1 K.p. wyjaśniając, że przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych należy rozumieć zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą. Jednocześnie Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wyjaśnia, że chodzi tu o kwalifikacje niezbędne na stanowisku zajmowanym aktualnie przez danego pracownika albo na stanowisku, które pracodawca ma zamiar mu powierzyć w przyszłości.

Umowa na zastępstwo zawierana jest na czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy pracownika. Jest to więc z reguły umowa krótkoterminowa i sporadyczna, w związku z czym pracodawcy nie zależy raczej na podnoszeniu kwalifikacji przez zastępcę, z którym i tak rozstanie się po powrocie do zakładu zastępowanego pracownika.

Powyższe oznacza, że pracodawca nie musi uwzględniać wniosku wspomnianego w pytaniu pracownika o udzielenie urlopu szkoleniowego, chyba że wyraził zgodę na podjęcie przez niego studiów (co może wyrazić się poprzez przyznanie pracownikowi dodatkowych świadczeń z tytułu nauki, np. dofinansowania do czesnego czy innych kosztów) lub nastąpiło to z jego inicjatywy - co, jak wspomniano, jest mało prawdopodobne.

Jeżeli osoba ta nie spełnia przesłanek pozwalających uznać, że mamy tu do czynienia z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych w rozumieniu Kodeksu pracy, może być jej udzielony urlop bezpłatny w wymiarze ustalonym w porozumieniu zawartym między pracodawcą a pracownikiem, przy czym zależeć to będzie od dobrej woli pracodawcy. Artykuł 1036 K.p. nie wprowadza bowiem obowiązku udzielenia takiego urlopu.

www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy szkoleniowe:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.KodeksPracy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

lipiec 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY 2013, Prawo Pracy
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.