urlopy pracownicze, urlop macierzyński, urlop wychowawczy, urlop wypoczynkowy, urlop bezpłatny
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 67 (1212) z dnia 20.08.2015

Urlop wypoczynkowy za kilka dni pracy

Pracownica podjęła pracę od 27.07.2015 r. i zrezygnowała z niej 29.07.2015 r. Czy za ten czas należał się jej urlop wypoczynkowy? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 944684)

Odpowiedź na powyższe pytanie zależy od tego, czy pracownica o której mowa w pytaniu, podjęła pracę po raz pierwszy w życiu, czy też miała już za sobą zatrudnienie w ramach stosunku pracy. Osoba, która pierwszy raz w swojej karierze zawodowej nawiązuje zatrudnienie na podstawie stosunku pracy, nabywa prawo do tzw. urlopu cząstkowego. Jest to urlop wypoczynkowy przysługujący dopiero po przepracowaniu miesiąca, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu, który obowiązywałby pracownika po przepracowaniu roku. Taki cząstkowy sposób nabywania urlopu ma miejsce w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik po raz pierwszy podjął pracę. Z kolei urlop kolejny to urlop wypoczynkowy, do którego prawo powstaje zasadniczo w dniu 1 stycznia danego roku kalendarzowego następującego po roku, w którym pracownik podjął swoją pierwszą w życiu "etatową" pracę.

Jeżeli zatrudnienie zostaje nawiązane lub ustaje w trakcie roku kalendarzowego, wymiar urlopu kolejnego ustalany jest proporcjonalnie do okresu zatrudnienia.

Jeśli pracownik posiada prawo do urlopu kolejnego, wówczas prawo to przysługuje mu nawet za niepełny miesiąc pracy (niepełny miesiąc pracy podlega zaokrągleniu w górę do pełnego miesiąca - art. 1552a § 2 Kodeksu pracy - Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.).

Nie ma w tym przypadku znaczenia, ile dni zostało przepracowanych w danym miesiącu. Bez względu na ich liczbę, Kodeks pracy nakazuje zaokrąglać niepełny miesiąc pracy do pełnego miesiąca.

Przykład

Pracownica została zatrudniona na podstawie umowy o pracę (na pełny etat) od 27 lipca 2015 r. do 31 grudnia 2015 r. W dniu 29 lipca br. zrezygnowała z pracy rozwiązując umowę za porozumieniem stron. Pracownica posiada kilkuletni ogólny staż pracy i jest uprawniona do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 dni. Za kilka dni pracy w lipcu br. przysługuje jej urlop w wymiarze proporcjonalnym, tj. 1/12 × 20 dni = 1,66, po zaokrągleniu 2 dni urlopu. Jeżeli nie wykorzystała go w naturze, pracodawca musi wypłacić jej ekwiwalent za urlop.

W powyższym stanie faktycznym prawo do urlopu nie przysługiwałoby, gdyby była to pierwsza w życiu praca w ramach stosunku pracy (z uwagi na nieprzepracowanie pełnego miesiąca).

www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy wypoczynkowe:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.KodeksPracy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

lipiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY 2013, Prawo Pracy
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.