Gazeta Podatkowa nr 20 (1999) z dnia 9.03.2023
Ustalenie należnego pracownikowi wymiaru urlopu wypoczynkowego
Od 1 marca 2023 r. zatrudniliśmy w naszej firmie nowego pracownika, który ma ukończone technikum o 4-letnim okresie nauczania. Z przedłożonych przez niego dokumentów wynika, że nie posiada on żadnych okresów zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Odbył jednak dwukrotnie staż na podstawie skierowania z urzędu pracy (w 2018 r. i w 2022 r.), trwający za każdym razem 6 miesięcy, potwierdzony zaświadczeniami z tego urzędu. Czy ma on prawo od pierwszego dnia zatrudnienia do urlopu w wymiarze 20 dni, czy może należy mu naliczać urlop jak przy pierwszej pracy?
Ze względu na to, że pracownik nie posiada żadnych okresów zatrudnienia w ramach stosunku pracy, przysługuje mu urlop jak przy pierwszej pracy. Okresy odbytego stażu na podstawie skierowania z urzędu pracy powiększają jedynie okres, od którego zależy wymiar urlopu.
Jak wynika z art. 79 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 690 ze zm.), okresy pobierania zasiłku i stypendium przysługującego osobie bezrobotnej odbywającej staż lub przygotowanie zawodowe na podstawie skierowania z urzędu pracy, wlicza się do okresu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych oraz okresów składkowych w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z FUS. Jednak okresów pobierania zasiłku i stypendium nie wlicza się do:
- okresów wymaganych do nabycia prawa oraz ustalania wysokości i okresu pobierania zasiłku,
- okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego,
- stażu pracy określonego w odrębnych przepisach, wymaganego do wykonywania niektórych zawodów.
Powołane wyłączenie powoduje, że osoba, która odbyła staż z urzędu pracy i nie posiada żadnych okresów pracowniczego zatrudnienia, dla celów ustalenia prawa do urlopu wypoczynkowego jest traktowana jako osoba podejmująca pierwszą pracę w życiu zawodowym. Okres odbywania stażu zostanie jednak uwzględniony przy ustalaniu okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu.
Jeżeli chodzi o nabycie prawa do urlopu w pierwszym roku zatrudnienia, to pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku (art. 153 § 1 K.p.). Wobec braku odpowiedniej podstawy prawnej wymiar pierwszego urlopu nie podlega zaokrągleniu w górę do pełnego dnia. Wymiar urlopu wynosi:
- 20 dni, jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
- 26 dni, jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu pracownik nie posiada okresów pracy w ramach stosunku pracy, tylko okresy stażu odbytego ze skierowania urzędu pracy. Po doliczeniu ich do okresu zaliczalnego z tytułu ukończonego technikum jego staż jest niższy niż 10 lat (4 lata z tytułu nauki i 1 rok stażu z UP), co uprawnia go do 20 dni urlopu rocznie. Przy czym po każdym przepracowanym miesiącu pracownik będzie mógł skorzystać z 1,66 dnia urlopu (1/12 × 20 dni).
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy wypoczynkowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.10.2024 (czwartek)
15.10.2024 (wtorek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|