Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 27 (1106) z dnia 20.09.2021
Udzielenie zaległego urlopu wypoczynkowego
Generalnie urlop wypoczynkowy powinien być udzielany pracownikowi na bieżąco, w ramach tego roku kalendarzowego, za który przysługuje. Kodeks pracy wprowadza jednak wyjątek od tej zasady, stanowiąc w art. 168 Kodeksu pracy, że udzielenie urlopu zaległego za dany rok może nastąpić do końca września roku następnego. Upływ trzeciego kwartału danego roku jest więc granicznym terminem udzielenia pracownikowi zaległego urlopu wypoczynkowego za poprzedni rok. Wrześniowy termin udzielenia zaległego urlopu odnosi się również do urlopów dodatkowych, do których prawo wynika z przepisów odrębnych. Przykładowo, takim dodatkowym urlopem jest urlop z tytułu niepełnosprawności. Tak jak w przypadku zwykłego urlopu, pracodawca musi go udzielić do końca września roku następnego.
Należy podkreślić, że art. 168 K.p. posługuje się sformułowaniem "należy pracownikowi udzielić urlopu" - pracodawca nie naruszy więc tego przepisu, jeżeli zaległego urlopu za dany rok udzieli nawet w ostatnim dniu września następnego roku. Przy czym wrześniowy termin na udzielenie zaległego urlopu nie dotyczy 4 dni urlopu na żądanie. Przepisy Kodeksu pracy nie wskazują, w jakim maksymalnie terminie może być wykorzystany urlop udzielany w tym trybie. Wobec braku odpowiednich regulacji przyjmuje się, że może to nastąpić do upływu terminu przedawnienia roszczenia o ten urlop.
Termin wykorzystania urlopu wypoczynkowego, w tym urlopu zaległego, powinien być ustalony w drodze porozumienia między pracownikiem a pracodawcą. Jednak w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii w związku z COVID-19, pracodawca może jednostronnie, bez zgody pracownika i z pominięciem planu urlopów, udzielić zaległego urlopu w wymiarze do 30 dni. Pozwala mu na to art. 15gc ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 1842 ze zm.), zwanej specustawą. Termin wykorzystania urlopu w takim przypadku wyznacza pracodawca.
Należy nadmienić, że nieudzielenie urlopu wypoczynkowego w wymaganych ustawowo terminach jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika, zagrożonym karą grzywny od 1.000 zł do 30.000 zł. Odpowiedzialność za to naruszenie - bez względu na przyczyny takiego stanu rzeczy - ponosi wyłącznie pracodawca.
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy wypoczynkowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.12.2024 (wtorek)
16.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|