Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 20 (614) z dnia 10.10.2024
Prawo do urlopu wypoczynkowego pracownika będącego absolwentem
Od połowy września br. zatrudniliśmy na podstawie umowy o pracę absolwenta szkoły wyższej. Jest to jego pierwsza praca w ramach stosunku pracy, wcześniej pracował on tylko na podstawie umów zlecenia. Jak ustalić wymiar przysługującego mu urlopu wypoczynkowego?
Pracownikowi z pytania, podejmującemu pracę po raz pierwszy w życie (w ramach umowy o pracę), w bieżącym roku przysługuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku (tzw. urlopu cząstkowego). Od 1 stycznia 2025 r. nabędzie on prawo do kolejnego urlopu. Tak wynika z art. 153 K.p.
Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika legitymującego się zatrudnieniem krótszym niż 10 lat wynosi 20 dni, a gdy okres zatrudnienia wynosi co najmniej 10 lat wówczas wynosi 26 dni. Do okresu zatrudnienia, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy. Ponadto przyjmuje się do niego m.in. okresy ukończonej szkoły, tu z tytułu ukończenia szkoły wyższej - 8 lat (art. 155 § 1 pkt 6 K.p.). Okresy nauki wymienione w art. 155 § 1 pkt 6 K.p. nie podlegają sumowaniu.
Ważne: Jeżeli pracownik pobierał naukę w czasie zatrudnienia, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka, bądź okres nauki, zależnie od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika. |
W aktualnym stanie prawnym wykonywanie pracy w ramach umowy zlecenia nie ma jednak wpływu ani na prawo, ani na wymiar urlopu wypoczynkowego.
Zwracamy uwagę! Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji (www.legislacja.gov.pl) dostępny jest projekt z 29 sierpnia 2024 r. ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy (nr z wykazu UD59), który przewiduje wliczanie do okresu zatrudnienia okresów m.in. wykonywania przez osobę fizyczną umowy zlecenia, w których podlegała ona ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Wliczeniu mają podlegać także okresy wykonywania tej umowy, w których osoba fizyczna nie podlegała ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym na podstawie odrębnych przepisów (np. okres, w którym osoba fizyczna do 26. roku życia z tytułu wykonywanej umowy zlecenia nie podlegała ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym ze względu na posiadanie statusu studenta - art. 6 ust. 4 ustawy o sus). Okresy wykonywania przez osobę fizyczną umowy zlecenia będzie potwierdzało zaświadczenie wydane przez ZUS. Wniosek o jego wydanie trzeba będzie złożyć do ZUS w postaci papierowej albo elektronicznej za pomocą profilu informacyjnego utworzonego w systemie teleinformatycznym udostępnionym przez ZUS. Uprawnienia pracownicze wynikające z wliczenia tego okresu do okresu zatrudnienia, będą przysługiwały od dnia wejścia w życie projektowanej ustawy (czyli z dniem 1 stycznia 2026 r.).
Przykład |
Zakładamy, że absolwent, o którym mowa w pytaniu, został zatrudniony od 1 września 2024 r. Zatem będzie nabywał prawo do urlopu cząstkowego z upływem każdego przepracowanego miesiąca w wymiarze przysługującym z tytułu 8-letniego stażu (szkoła wyższa), czyli po raz pierwszy z upływem 30 września 2024 r. w wymiarze 1,66 dnia (20 dni x 1/12), a po przeliczeniu 13 godzin i 17 minut.
Przykład |
W dniu 1 października 2024 r. pracodawca zatrudnił na okres 12 miesięcy dwóch tegorocznych absolwentów szkoły wyższej (studia stacjonarne). Pierwszy przedłożył świadectwo pracy, dokumentujące okresy zatrudnienia w 2022 r. przez 6 miesięcy i w 2023 r. przez 6 miesięcy, a drugi nigdzie wcześniej nie pracował. Pierwszy pracownik nabył prawo do 5 dni urlopu za bieżący rok (20 dni x 3/12) już w pierwszym dniu zatrudnienia (do stażu dla celu prawa do urlopu pracodawca uwzględnił wcześniejsze zatrudnienie, a dla celu wymiaru przyjął 8 lat z tytułu ukończonej szkoły wyższej, natomiast ww. okres zatrudnienia, jako równoległy, pominął). Drugi pracownik będzie nabywał prawo do urlopu cząstkowego z upływem każdego przepracowanego miesiąca w wymiarze przysługującym z tytułu 8-letniego stażu (szkoła wyższa), czyli 1,66 dnia (20 dni x 1/12).
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy wypoczynkowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.12.2024 (wtorek)
16.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|