urlopy pracownicze, urlop macierzyński, urlop wychowawczy, urlop wypoczynkowy, urlop bezpłatny
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 27 (1172) z dnia 2.04.2015

Udzielenie urlopu w okresie wypowiedzenia

Pracodawca wypowiedział pracownikowi umowę zawartą na czas nieokreślony. Obowiązuje go 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Pracownik posiada sporo dni zaległych urlopów oraz urlop bieżący. Czy pracodawca może wysłać pracownika w okresie wypowiedzenia na wszystkie te urlopy?

TAK. W okresie wypowiedzenia pracownik ma obowiązek wykorzystać urlop wypoczynkowy, jeżeli pracodawca mu go udzieli. Dotyczy to zarówno urlopu bieżącego, jak i zaległego.

Jak stanowi art. 1671 K.p., w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym czasie pracodawca udzieli mu urlopu. Przy czym wymiar udzielonego urlopu, z wyłączeniem urlopu zaległego, nie może przekraczać wymiaru ustalonego w sposób proporcjonalny na podstawie art. 1551 K.p.

Powołany przepis nie nakazuje kategorycznie udzielenia pracownikowi urlopu w okresie wypowiedzenia. Kwestię tę ustawodawca pozostawił do uznania pracodawcy. Oznacza to, że może on udzielić pracownikowi w czasie wypowiedzenia urlopu bieżącego i zaległego, ale nie ma takiego obowiązku. Przy czym na wykorzystanie w tym okresie urlopu pracownik nie ma wpływu. Udzielony on może zostać także wbrew jego woli. Ponadto w takiej sytuacji nie ma znaczenia, kto wypowiedział umowę o pracę, ani też, ile wynosi długość okresu wypowiedzenia. Liczba dni udzielonego urlopu nie może być jednak wyższa od dni pracy przypadających w okresie wypowiedzenia.

Jak wskazuje art. 1671 K.p. w okresie wypowiedzenia urlopy zaległe mogą być wykorzystane w przysługującym wymiarze. Natomiast urlopy bieżące tylko w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego w danym roku kalendarzowym u tego pracodawcy (art. 1551 K.p.).

Udzielenie pracownikowi urlopu w okresie wypowiedzenia na podstawie art. 1671 K.p. dotyczy tylko wypowiedzenia definitywnego. Zasady tej nie stosuje się przy wypowiedzeniu zmieniającym warunki pracy lub płacy w trybie art. 42 K.p.

Należy jeszcze zaznaczyć, że gdyby pracownik pomimo przebywania na urlopie w okresie wypowiedzenia nie wykorzystał całego należnego mu urlopu, bądź pracodawca nie skierował go w tym czasie na urlop, pracownikowi z dniem rozwiązania umowy przysługuje ekwiwalent pieniężny za urlop (art. 171 § 1 K.p.).

W omawianej sytuacji pracodawca w okresie wypowiedzenia może wysłać pracownika na urlopy zaległe oraz bieżący. Urlopu bieżącego może pracownikowi udzielić tylko w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego do czasu rozwiązania stosunku pracy.

www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy wypoczynkowe:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.KodeksPracy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

lipiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY 2013, Prawo Pracy
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.