urlopy pracownicze, urlop macierzyński, urlop wychowawczy, urlop wypoczynkowy, urlop bezpłatny
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 11 (1156) z dnia 5.02.2015

Urlop po przejęciu pracownika z agencji pracy tymczasowej

Zatrudniamy pracowników tymczasowych za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej. Po przepracowaniu pewnego okresu podpisujemy z nimi w naszej firmie umowę o pracę. Czy pracownikom przyjętym w czasie roku kalendarzowego, którzy mają staż poniżej 10 lat, pomniejszamy wymiar urlopu o urlop wykorzystany w agencji, czy naliczamy proporcjonalnie do końca roku?

Zasady nabywania prawa do urlopów wypoczynkowych pracowników tymczasowych reguluje ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz. U. z 2003 r. nr 166, poz. 1608 ze zm.). Na mocy art. 17 ust. 1 powołanej ustawy pracownikowi tymczasowemu przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze dwóch dni za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji jednego pracodawcy użytkownika lub więcej niż jednego pracodawcy użytkownika. Jednocześnie ustawodawca zastrzegł, że urlop nie przysługuje za okres, za który pracownik wykorzystał u poprzedniego pracodawcy urlop wypoczynkowy przysługujący na podstawie odrębnych przepisów.

Urlop pracownika tymczasowego jest niezależny od urlopu przysługującego pracownikom na podstawie K.p. i jego wymiar jest stały. W sytuacji gdy pracownik tymczasowy po zakończeniu pracy w agencji pracy tymczasowej w tym samym roku podejmuje zatrudnienie w innym zakładzie w ramach umowy o pracę, nabywa prawo do urlopu na zasadach kodeksowych.

Należy zaznaczyć, że okres pracy w agencji pracy tymczasowej przed podjęciem pracy na umowę o pracę powiększa staż urlopowy pracownika, ale nie wpływa na obniżenie wymiaru urlopu przysługującego na podstawie K.p.

Przykład

Z dniem 1 marca 2015 r. pracodawca zatrudni na pełny etat na czas określony do 31 grudnia 2015 r. pracownika, który przez poprzednie dwa miesiące był zatrudniony przez agencję pracy tymczasowej. Za dwa miesiące pracy w agencji otrzymał on ekwiwalent za 4 dni niewykorzystanego urlopu. Pracownik ukończył średnią szkołę ogólnokształcącą. Jest uprawniony do urlopu kolejnego i ma staż pracy niższy niż 10 lat.

Za 10 miesięcy pracy w br. pracownik nabędzie prawo do 17 dni urlopu wypoczynkowego, tj. 10/12 × 20 dni = 16,66, po zaokrągleniu 17 dni.

Gdyby pracownik miał prawo do pierwszego urlopu, to z każdym miesiącem pracy, zgodnie z art. 153 K.p., przysługiwałby mu urlop w wymiarze 1/12 z 20 dni, czyli do 1,66 dnia.

www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy wypoczynkowe:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.KodeksPracy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

lipiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY 2013, Prawo Pracy
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.