urlopy pracownicze, urlop macierzyński, urlop wychowawczy, urlop wypoczynkowy, urlop bezpłatny
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 22 (376) z dnia 10.11.2014

Zgłoszenie żądania urlopu pocztą elektroniczną

Jeden z pracowników przed rozpoczęciem pracy zgłosił żądanie udzielenia 4 dni urlopu. Wniosek w tej sprawie wysłał pocztą elektroniczną na adres e-mailowy firmy. Czy taka forma zgłoszenia żądania jest dopuszczalna?

Istotą urlopu tzw. na żądanie jest możliwość korzystania przez pracownika z 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym z przysługującej mu puli urlopowej w dogodnym dla niego terminie. Forma zgłoszenia żądania jest dowolna.

Problematykę urlopu na żądanie pracownika reguluje art. 1672 K.p. Na podstawie powołanej normy pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi 4 dni urlopu w ciągu roku na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym. Wymienione 4 dni urlopu wchodzą w skład puli urlopowej na bieżący rok kalendarzowy. Ustawowym warunkiem realizacji prawa do tego urlopu jest przedłożenie wniosku o jego udzielenie najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. Kwestię tego terminu wyjaśnił Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 15 listopada 2006 r. (sygn. akt I PK 128/06, OSNP 2007/23-24/346). Jak wynika z sentencji cytowanego orzeczenia pracownik powinien zgłosić wniosek o udzielenie urlopu na żądanie najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu, ale przed rozpoczęciem swojego dnia pracy (przed godziną, od której powinien stawić się do pracy według obowiązującego go rozkładu czasu pracy). Stanowisko to potwierdził w uzasadnieniu wyroku z dnia 7 lutego 2008 r. (sygn. akt II PK 162/07) wyjaśniając w nim ponownie, że wniosek o urlop na żądanie powinien zostać zgłoszony najpóźniej do momentu przewidzianego rozpoczęcia pracy zgodnie z obowiązującym pracownika rozkładem czasu pracy. W wyroku z dnia 7 listopada 2013 r. (sygn. akt SNO 29/13) przyjął zaś, iż regulamin pracy lub przyjęta praktyka pracodawcy mogą przewidywać także późniejsze zgłoszenie wniosku.

Ważne: Urlop na żądanie obejmuje 4 dni kalendarzowe o wartości godzinowej zależnej od rozkładu czasu pracy danego pracownika.

Przykład

W październiku 2014 r. dwaj pracownicy wystąpili z wnioskiem o 1 dzień urlopu na żądanie. Pierwszy z nich, zatrudniony przy pilnowaniu, miał tego dnia przepracować 12 godzin, a harmonogram drugiego, świadczącego pracę w systemie równoważnym przewidywał na ten dzień 3 godziny pracy. Obaj pracownicy wykorzystali po 1 dniu urlopu na żądanie, z tym że pierwszemu pracodawca odpisał z godzinowej puli urlopowej 12 godzin, a drugiemu - 3 godziny, ponieważ tyle były "warte" w przeliczeniu godzinowym dni urlopu wspomnianych pracowników.


Ustawodawca nie określił w jakiej formie pracownik może zgłosić żądanie udzielenia omawianego urlopu. Przyjmuje się, że może być ona dowolna, np. telefoniczna, elektroniczna, za pośrednictwem innej osoby, w każdym razie taka, dzięki której oświadczenie woli pracownika dotrze do pracodawcy najpóźniej tego samego dnia, w którym pracownik korzysta z urlopu. W cytowanym wyżej wyroku z dnia 7 listopada 2013 r. Sąd Najwyższy orzekł, iż: "(…) Nie ma znaczenia sama forma zgłoszenia żądania pracodawcy przez pracownika woli korzystania z urlopu na podstawie art. 1672 K.p. Żądanie takie może być zgłoszone także faksem skierowanym do pracodawcy. (…).".

Pracownik może skorzystać z urlopu w omawianym trybie na przestrzeni roku kalendarzowego czterokrotnie po jednym dniu albo łącznie z dwóch, trzech, a nawet czterech dni.


Zwracamy uwagę!
Pracownik jest uprawniony do skorzystania z 4 dni urlopu na żądanie w każdym roku kalendarzowym, bez względu na liczbę pracodawców, u których był zatrudniony. Dlatego jest konieczne, aby pracodawcy odrębnie ewidencjonowali ten szczególny urlop, a w przypadku rozwiązania umowy o pracę podawali informację o jego wykorzystaniu w treści świadectwa pracy.

Pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie, jednak odmowa dotyczy tylko sytuacji wyjątkowych. W wyroku z dnia 28 października 2009 r. (sygn. akt II PK 123/09) Sąd Najwyższy stwierdził, że: "Obowiązek udzielenia urlopu »na żądanie« nie jest bezwzględny, a pracodawca może odmówić żądaniu pracownika ze względu na szczególne okoliczności, które powodują, że jego zasługujący na ochronę wyjątkowy interes wymaga obecności pracownika w pracy.". W wyroku z dnia 16 września 2008 r. (sygn. akt II PK 26/08, OSP 2009/12/129) Sąd Najwyższy orzekł, iż pracownik nie może rozpocząć urlopu "na żądanie", dopóki pracodawca nie wyrazi na to zgody, czyli nie udzieli mu takiego urlopu. Jak czytamy: "Nie istnieją żadne racjonalne argumenty dla przyjęcia stanowiska, że zawartemu w art. 1672 K.p. pojęciu »udzielić urlopu« należy nadawać jakieś inne znaczenie normatywne, a w szczególności, że do wykorzystania tego urlopu uprawnia pracownika samo złożenie wniosku, będącego żądaniem w rozumieniu art. 1672 K.p. (...).".

www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy wypoczynkowe:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.KodeksPracy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

lipiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY 2013, Prawo Pracy
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.