Gazeta Podatkowa nr 44 (1815) z dnia 2.06.2021
Wykorzystanie urlopu w okresie wypowiedzenia
Pracownik jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy. Pod koniec maja 2021 r. otrzymał 3-miesięczne wypowiedzenie umowy o pracę, które upłynie 31 sierpnia br. Czy w czasie wypowiedzenia może wykorzystać cały należny mu roczny urlop za 2021 r. w wymiarze 26 dni przy obopólnej zgodzie stron stosunku pracy?
NIE. Pracownik w okresie wypowiedzenia może wykorzystać tylko urlop należny w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia. Nie ma przy tym znaczenia, czy zgodę na wykorzystanie większej liczby dni urlopu wyrazi pracodawca. Przepisy pozwalają tylko na udzielenie w roku ustania zatrudnienia urlopu należnego proporcjonalnie do okresu przepracowanego w tym roku.
Kwestię udzielania pracownikom urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia reguluje art. 1671 K.p. Przepis ten przewiduje, że w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. W takim przypadku wymiar udzielonego urlopu, z wyłączeniem urlopu zaległego, nie może przekraczać wymiaru wynikającego z art. 1551 K.p. Oznacza to, że w okresie wypowiedzenia pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu zaległego w pełnym przysługującym mu wymiarze, natomiast urlopu z roku ustania zatrudnienia tylko w wymiarze proporcjonalnym. Na mocy art. 1551 § 1 pkt 1 K.p. w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi u dotychczasowego pracodawcy przysługuje urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania zatrudnienia, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub wyższym wymiarze.
Przyjmując, że w sytuacji przedstawionej w pytaniu, pracownik do czasu wypowiedzenia nie wykorzystał ani jednego dnia urlopu z 2021 r., w czasie wypowiedzenia będzie mógł wykorzystać bieżący urlop ustalony proporcjonalnie za 8 miesięcy zatrudnienia, gdyż z ostatnim dniem sierpnia br. rozwiąże się umowa o pracę.
Przykład Pracownik zatrudniony od pięciu lat w pełnym wymiarze czasu pracy otrzymał w maju 2021 r. 3-miesięczne wypowiedzenie umowy o pracę, które upłynie 31 sierpnia br. Świadczy on pracę w organizacji podstawowej od poniedziałku do piątku po 8 godzin na dobę. Pracownik jest uprawniony do urlopu w wymiarze 26 dni rocznie. W 2021 r. nie korzystał z urlopu wypoczynkowego i posiada 10 dni urlopu zaległego z 2020 r. Pracodawca w czasie wypowiedzenia udzieli pracownikowi całego urlopu zaległego, a także całego urlopu z roku ustania zatrudnienia. Urlop z bieżącego roku, czyli 2021 r., wynosi 18 dni, tj. 26 dni × 8/12 = 17,33, po zaokrągleniu 18 dni. |
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy wypoczynkowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.10.2024 (czwartek)
15.10.2024 (wtorek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|