Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 3 (525) z dnia 1.02.2021
Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego w okresie epidemii koronawirusa
1) Pracodawca na podstawie specustawy od 1 lutego 2021 r. udzielił pracownikowi jednostronnie zaległego urlopu. Pracownik odmówił. Jak powinien zachować się pracodawca? Czy pracownikowi grożą jakieś sankcje?
Pracodawca, który udzielił pracownikowi urlopu w trybie art. 15gc specustawy, ma prawo nie dopuścić go do pracy.
Urlopu wypoczynkowego należy udzielić w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo (art. 161 K.p.), w terminie ustalonym w planie urlopowym lub w porozumieniu z pracownikiem. Jeżeli w tym terminie urlop wypoczynkowy nie został wykorzystany, to stosownie do art. 168 K.p., należy go udzielić pracownikowi najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego. Nie dotyczy to jednak części urlopu udzielanego zgodnie z art. 1672 K.p. (tj. 4 dni urlopu "na żądanie").
W praktyce 1 stycznia danego roku urlopy niewykorzystane w roku poprzednim zyskują status zaległych, z ostatecznym terminem ich udzielenia wskazanym wcześniej.
Przepisy kodeksowe jedynie w art. 1671 K.p. dają pracodawcy prawo jednostronnego udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego - w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. Przy czym Departament Prawny Głównego Inspektoratu Pracy (GIP) w stanowisku udostępnionym naszemu Wydawnictwu 14 lipca 2017 r. (znak GNP-364-4560-14-1/17/PE/RP) zaaprobował jednostronne udzielanie urlopu wypoczynkowego także w odniesieniu do urlopu zaległego, co jest przez doktrynę poddawane w wątpliwość.
Od 24 czerwca 2020 r. obowiązuje przepis art. 15gc specustawy (dodany ustawą z dnia 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19... - Dz. U. poz. 1086), na mocy którego w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, pracodawca może udzielić pracownikowi, w terminie przez siebie wskazanym, bez uzyskania zgody pracownika i z pominięciem planu urlopów, urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przez pracownika w poprzednich latach kalendarzowych, w wymiarze do 30 dni urlopu, a pracownik jest obowiązany taki urlop wykorzystać. Po zastosowaniu tego instrumentu ewentualne stawiennictwo pracownika w miejscu zatrudnienia można uznać za naruszenie polecenia służbowego.
Ważne: Pracownik powinien stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę (art. 100 § 1 K.p.). |
Uchybienie powyższemu obowiązkowi należy uznać za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, uprawniające do zastosowania kary porządkowej (art. 108 § 1 K.p.).
2) Czy pracownikowi można udzielić kary pieniężnej za stawienie się do pracy pomimo wydania polecenia wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego?
Taka sankcja mogłaby być uznana za zbyt dotkliwą (nadmiarową). W myśl art. 108 § 2 K.p., pieniężną karę z odpowiedzialności porządkowej można nałożyć na pracownika za:
- nieprzestrzeganie przez niego przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych,
- opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia,
- stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy.
Niewykonanie polecenia służbowego dotyczącego urlopu wypoczynkowego nie można uznać wprost za jedno z wymienionych przewinień, dlatego rekomendujemy zastosowanie kar wizerunkowych (upomnienia lub nagany).
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy wypoczynkowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.09.2024 (wtorek)
16.09.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|