Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 23 (521) z dnia 1.12.2020
Urlop wypoczynkowy po przywróceniu pracownika do pracy
Sąd pracy przywrócił zwolnionego pracownika do pracy, uznając że wypowiedzenie umowy zawartej na czas nieokreślony było nieuzasadnione. Pracownik stawił się do pracy. Czy za czas pozostawania bez pracy ma on prawo do urlopu wypoczynkowego?
Zgodnie z aktualnym orzecznictwem, nie.
Z art. 45 § 1 K.p. wynika, że w razie ustalenia, iż wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy - stosownie do żądania pracownika - orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu - o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu. To ostatnie roszczenie, o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowanie, przysługuje również w razie rozwiązania z naruszeniem przepisów umowy o pracę bez wypowiedzenia (art. 56 § 1 K.p.), czyli w tzw. trybie dyscyplinarnym.
W tym miejscu warto zwrócić uwagę na różnicę pomiędzy roszczeniem o przywrócenie do pracy a roszczeniem o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne. Skutek w postaci uznania wypowiedzenia za bezskuteczne nastąpi, gdy wadliwość oświadczenia pracodawcy zostanie stwierdzona przez sąd jeszcze zanim dojdzie do definitywnego zakończenia umowy. Wtedy też orzeczenie sądu sprowadzi się do nałożenia obowiązku kontynuowania zatrudnienia. Gdy natomiast wyrok sądu zostanie wydany już po rozwiązaniu umowy, sąd uznając, że doszło do tego niezgodnie z prawem orzeknie o przywróceniu pracownika do pracy.
Ważne: Od dnia reaktywacji umowy pracownik nabędzie prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do końca roku kalendarzowego, chyba że stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu wcześniej. |
Dyskusyjne natomiast jest, co z urlopem przypadającym w okresie pomiędzy rozwiązaniem a reaktywowaniem umowy.
Krajowe orzecznictwo oraz doktryna stoją na stanowisku, że prawo do urlopu przysługuje pracownikowi, a więc osobie świadczącej pracę na podstawie stosunku pracy (por. wyrok SN z 10 października 1980 r., sygn. akt I PRN 100/80), w związku z czym nie jest on należny za okres od rozwiązania umowy o pracę do przywrócenia do pracy orzeczeniem sądu.
Zwracamy uwagę! Stanowisko powyższe może jednak w najbliższym czasie ulec zmianie pod wpływem wydanego 25 czerwca 2020 r. przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzeczenia w połączonych sprawach C-762/18 i C-37/19. Zdaniem Trybunału, prawo do urlopu przysługuje także za czas od dnia niezgodnego z prawem zwolnienia do dnia przywrócenia do pracy. Orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wiążące są jedynie w tych sprawach, których dotyczą, niemniej wyznaczają kierunek ich interpretacji w krajach Unii Europejskiej.
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy wypoczynkowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.09.2024 (wtorek)
16.09.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|