urlopy pracownicze, urlop macierzyński, urlop wychowawczy, urlop wypoczynkowy, urlop bezpłatny
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 56 (1722) z dnia 13.07.2020

Pierwszy urlop zatrudnionego na część etatu

Zatrudniliśmy pracownika na okres od 17 czerwca do 16 sierpnia 2020 r. na 1/2 etatu. Jest to pierwsza praca w życiu zawodowym tego pracownika. Czy jego urlop należy ustalić proporcjonalnie do okresu zatrudnienia, czyli za 3 miesiące? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1298287)

Prawo do pierwszego urlopu pracownik nabywa dopiero po przepracowaniu miesiąca. W przypadku gdy jest zatrudniony na część etatu, urlop ten należy ustalić w proporcji do wielkości etatu.

Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu wypoczynkowego z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Tak wynika z art. 153 § 1 K.p. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1040 ze zm.). Po upływie każdego miesiąca pracy pracownik nabywa więc prawo do części urlopu w wymiarze 1/12 z należnego wymiaru. Zasadniczo wymiar pierwszego urlopu nie podlega zaokrągleniu w górę do pełnego dnia, gdyż brak jest do tego podstawy prawnej. Jednakże dopuszczalne jest korzystniejsze uregulowanie tej kwestii w przepisach zakładowych.

W razie zatrudnienia pracownika na część etatu przy pierwszej pracy zawodowej, wymiar jego urlopu będzie proporcjonalny do wielkości etatu i należny dopiero po każdym miesiącu pracy. Przy czym wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego na część etatu ustala się proporcjonalnie do wymiaru jego etatu, biorąc za podstawę wymiar urlopu należny z tytułu posiadanego stażu pracy. Niepełny dzień tak ustalonego urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.

W sytuacji przedstawionej w pytaniu pracownik dwukrotnie nabędzie prawo do urlopu cząstkowego, tj. 16 lipca i 16 sierpnia 2020 r. Przy czym z tej drugiej części nie będzie mógł skorzystać w naturze, jeżeli umowa o pracę nie zostanie przedłużona na dalszy okres.

Przykład

W firmie został zatrudniony na 1/2 etatu absolwent technikum. Jest to jego pierwsza praca w życiu zawodowym. Okres zatrudnienia obejmuje czas od 17 czerwca do 16 sierpnia 2020 r.

Pracownik nie posiada żadnych okresów pracy ani innych okresów zaliczalnych do stażu urlopowego, z wyjątkiem okresu nauki w szkole.

Wymiar urlopu należnego pracownikowi:

- 20 dni × 1/2 etatu = 10 dni,
- 10 dni × 1/12 = 0,83 dnia.

Prawo do urlopu w wymiarze 0,83 dnia pracownik nabędzie dwukrotnie: 16 lipca i 16 sierpnia 2020 r.

www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy wypoczynkowe:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.KodeksPracy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

sierpień 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY 2013, Prawo Pracy
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.