Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 10 (1053) z dnia 1.04.2020
Wymiar urlopów wypoczynkowych po przejęciu zakładu pracy przez innego pracodawcę
Na podstawie art. 231 Kodeksu pracy, przejęliśmy inny zakład wraz z zatrudnionymi tam pracownikami. Jak ustalić wymiar przysługujących im urlopów wypoczynkowych, jeżeli w tamtej firmie zatrudnieni byli na pełnych etatach, natomiast u nas zatrudnieni będą w niepełnym wymiarze czasu pracy? Nadmieniam, że kilku z nich ma prawo do urlopu dodatkowego z tytułu niepełnosprawności oraz, że żaden z urlopów nie jest pierwszorazowym.
Przejmowanym pracownikom przysługiwać będzie urlop wypoczynkowy, odpowiadający sumie liczby dni urlopowych ustalonych dla okresu zatrudnienia na pełnym etacie oraz zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy.
Z pytania wynika, że przejęcie zakładu pracy nastąpiło na podstawie art. 231 Kodeksu pracy, co oznacza, że nowy pracodawca z mocy prawa stał się stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Urlopy, do których przejmowani pracownicy nabyli prawo w poprzedniej firmie, przeszły więc na nowego pracodawcę.
Z pytania wynika również, że pracownikom tym zmieniony został obowiązujący ich wymiar czasu pracy, co powinno znaleźć odzwierciedlenie w wymiarze urlopu wypoczynkowego, przysługującego im w roku, w którym nastąpiła wspomniana zmiana. Zgodnie bowiem z art. 154 § 2 K.p., wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego na niepełnym etacie ustala się proporcjonalnie do obowiązującego go wymiaru czasu pracy, biorąc za podstawę do obliczeń wymiar urlopu przysługującego pracownikowi pełnoetatowemu, a więc odpowiednio 20 dni lub 26 dni, w zależności od stażu urlopowego. Niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.
Przepisy nie określają wprost sposobu postępowania w przypadku, gdy zmiana wymiaru czasu pracy następuje w trakcie roku kalendarzowego - tak jak w opisanej sytuacji. W praktyce przyjmuje się jednak, że odpowiednie zastosowanie mają wówczas zasady obowiązujące przy ustalaniu urlopu proporcjonalnego, określone w art. 1551, art. 1552a oraz art. 1553 K.p.
Pracodawca powinien więc oddzielnie obliczyć wymiar urlopu przysługującego za okres zatrudnienia na pełnym etacie i oddzielnie za okres zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy, a następnie zsumować obie wartości.
Każdy kalendarzowy miesiąc pracy odpowiadać będzie 1/12 pełnego wymiaru urlopu przysługującego danemu pracownikowi, przy czym niepełny miesiąc zatrudnienia zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca. Zaokrągleniu w górę podlega także każdy niepełny dzień urlopu.
Przykład 1
Pracownik zakładu pracy, który z dniem 31 marca 2020 r. został przejęty przez innego pracodawcę na zasadach określonych w art. 231 K.p., ma 20-letni staż zawodowy. U poprzedniego pracodawcy osoba ta zatrudniona była w pełnym wymiarze czasu pracy. Zakładamy, że w pierwszym dniu po przejęciu, tj. 1 kwietnia br., pracownik podpisał porozumienie stron w sprawie zmiany jego dotychczasowego wymiaru etatu z całego na 3/4. Ponadto przyjmujemy, że w bieżącym roku nie korzystał jeszcze z urlopu wypoczynkowego. Z tytułu zatrudnienia na pełnym etacie pracownikowi przysługuje urlop w wymiarze 7 dni (3/12 × 26 dni = 6,5 dnia; 7 dni po zaokrągleniu). Natomiast w celu ustalenia wymiaru urlopu z tytułu zatrudnienia na 3/4 etatu, pracodawca powinien najpierw obliczyć pełny, roczny wymiar urlopu przysługującego przy takim wymiarze czasu pracy (3/4 × 26 dni = 19,5 dni; 20 dni po zaokrągleniu), a następnie zmniejszyć go proporcjonalnie do okresu przepracowanego w danym roku (9/12 × 20 dni = 15 dni). W roku, w którym nastąpi przejęcie zakładu pracy, osobie tej przysługuje urlop wypoczynkowy w łącznym wymiarze 22 dni (7 dni + 15 dni). |
Część przejmowanych pracowników ma prawo także do kolejnego urlopu dodatkowego z tytułu niepełnosprawności. Przypomnijmy, że przysługuje on - w wymiarze 10 dni roboczych - na podstawie art. 19 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1172 ze zm.). Ustawa ta w art. 66 stanowi, że w sprawach w niej nieunormowanych stosuje się m.in. przepisy K.p. Oznacza to, że przy ustalaniu wymiaru urlopu dodatkowego u wspomnianych pracowników odpowiednie zastosowanie będą miały przedstawione wyżej zasady.
Zauważmy, że w praktyce występują dwie metody liczenia proporcjonalnego urlopu dodatkowego dla niepełnoetatowego pracownika. Pierwsza polega na liczeniu proporcji wynikającej z wymiaru czasu pracy od zsumowanych pełnych wymiarów urlopu podstawowego i dodatkowego. W drugiej zaś proporcja ta liczona jest oddzielnie dla każdego z tych urlopów i następnie sumowana. Ta druga metoda jest korzystniejsza dla pracownika, dlatego jej stosowanie jest "bezpieczniejsze" dla pracodawcy. Przemawia za nią także fakt, że w wydawanym pracownikowi świadectwie pracy pracodawcy muszą oddzielnie wykazać ilość dni wykorzystanego urlopu wypoczynkowego i oddzielnie ilość dni wykorzystanego urlopu dodatkowego.
Przykład 2
Przyjmijmy, że pracownikowi, o którym mowa w przykładzie nr 1, przysługuje także urlop dodatkowy z tytułu niepełnosprawności. Z racji zatrudnienia w przejmowanym zakładzie (na pełnym etacie) ma on prawo do 3 dni urlopu dodatkowego (3/12 × 10 dni = 2,5 dnia; po zaokrągleniu 3 dni). Natomiast w celu ustalenia wymiaru wspomnianego urlopu za okres zatrudnienia na 3/4 etatu, pracodawca przejmujący zakład pracy powinien najpierw obliczyć pełny roczny wymiar urlopu dodatkowego, przysługującego pracownikowi zatrudnionemu w takim wymiarze czasu pracy (3/4 × 10 dni = 7,5 dnia; po zaokrągleniu 8 dni), a następnie zmniejszyć go proporcjonalnie do okresu przepracowanego w danym roku (9/12 × 8 dni = 6 dni). Za okres pracy na pełnym etacie pracownik nabył więc prawo do urlopów w łącznym wymiarze 10 dni (7 dni kodeksowego urlopu wypoczynkowego + 3 dni urlopu dodatkowego), a za okres zatrudnienia na 3/4 etatu - 21 dni (15 dni kodeksowego urlopu wypoczynkowego + 6 dni urlopu dodatkowego). W roku objętym zmianą łączny wymiar przysługujących mu urlopów wynosi 31 dni (10 dni + 21 dni). |
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy wypoczynkowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.09.2024 (wtorek)
16.09.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|