Gazeta Podatkowa nr 48 (1610) z dnia 17.06.2019
Urlop w okresie wypowiedzenia umowy o pracę
Wypowiedzieliśmy pracownikowi umowę o pracę. Posiada on niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Chcemy go najpierw w ramach wypowiedzenia wysłać na urlop, a w pozostałym okresie zwolnić z obowiązku wykonywania pracy. Pracownik jednak twierdzi, że nie możemy jednostronnie wysłać go na urlop, gdyż nie był w tym terminie planowany. Czy faktycznie w tej sytuacji trzeba go planować?
NIE. Pracodawca w okresie wypowiedzenia może jednostronnie udzielić pracownikowi urlopu, choćby przypadał on poza planem urlopowym. Pozwala mu na to art. 1671 K.p. Stanowi on, że w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. W takim przypadku wymiar udzielonego urlopu, z wyłączeniem urlopu zaległego, nie może przekraczać wymiaru wynikającego z przepisów art. 1551 K.p. Oznacza to, że należy ustalić go w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania zatrudnienia, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracy pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub wyższym wymiarze. W przypadku gdy urlop pracownika nie został zaplanowany w okresie, na który przypada wypowiedzenie jego umowy, pracodawca ma prawo jednostronnie udzielić mu niewykorzystanego urlopu bieżącego i zaległego, nawet wbrew jego woli.
Niezależnie od udzielenia pracownikowi niewykorzystanego urlopu w okresie wypowiedzenia, pracodawca może też w tym okresie zwolnić pracownika z obowiązku wykonywania pracy. Na mocy art. 362 K.p. pracodawca w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. W okresie tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Przy ustalaniu wynagrodzenia za okres zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop. Tak wynika z § 5 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań... (Dz. U. z 2017 r. poz. 927).
Należy dodać, że urlop przysługuje pracownikowi za cały okres zatrudnienia, a więc także za okres wypowiedzenia.
W podanej sytuacji pracodawca najpierw powinien udzielić pracownikowi na wypowiedzeniu urlopu (bieżącego i zaległego), a następnie zwolnić go z obowiązku wykonywania pracy. Na udzielenie urlopu w tym okresie nie jest wymagana zgoda pracownika.
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy wypoczynkowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.09.2024 (wtorek)
16.09.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|