
Gazeta Podatkowa nr 50 (1507) z dnia 21.06.2018
Urlop przy umowie na okres próbny trwającej 3 miesiące
Zatrudniliśmy pracownika na podstawie umowy o pracę, na 3-miesięczny okres próbny od 28 maja do 27 sierpnia 2018 r. (na pełny etat). Przysługuje mu urlop w wymiarze 26 dni. W bieżącym roku pracownik nigdzie nie pracował. Czy przysługuje mu 7, czy 9 dni urlopu? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1169074)
W sytuacji gdy pracownik jest zatrudniony tylko przez kilka miesięcy w roku kalendarzowym, wymiar jego urlopu ustala się proporcjonalnie do okresu zatrudnienia. Ma wówczas zastosowanie art. 1551 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 917 ze zm.). Stanowi on, że w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop:
1) u dotychczasowego pracodawcy - w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed jego ustaniem pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze,
2) u kolejnego pracodawcy - w wymiarze:
- proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego - w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego,
- proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym - w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego.
Przepis o urlopie proporcjonalnym w następnym zatrudnieniu ma zastosowanie do pracownika podejmującego pracę u kolejnego pracodawcy w ciągu innego roku kalendarzowego niż rok, w którym ustał jego stosunek pracy z poprzednim pracodawcą.
Przy ustalaniu urlopu proporcjonalnego stosuje się jeszcze inne przepisy. I tak, kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu, a niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca. Niepełny dzień urlopu również podlega zaokrągleniu w górę do pełnego dnia (art. 1553 § 1 K.p.).
W sytuacji przedstawionej w pytaniu pracodawca powinien zaokrąglić dwa niepełne miesiące pracy, tj. maj i sierpień br. i w konsekwencji wyliczyć urlop za 4 miesiące zatrudnienia. Przyjęcie do wyliczenia urlopu tylko 3 miesięcy pracy (tj. od 28 maja do 27 sierpnia br., co daje w zaokrągleniu 7 dni urlopu) byłoby nieprawidłowe.
Przykład Pracownik jest zatrudniony na 3-miesięczny okres próbny na pełny etat w okresie od 28 maja do 27 sierpnia 2018 r. Jest on uprawniony do 26 dni urlopu wypoczynkowego, przy czym w 2018 r. nie był nigdzie zatrudniony. Pracownikowi za okres zatrudnienia od 28 maja do 27 sierpnia 2018 r., w zaokrągleniu za 4 miesiące pracy, przysługuje urlop w wymiarze 9 dni (72 godz.), zgodnie z wyliczeniem: 26 × 4/12 = 8,66, po zaokrągleniu 9 dni, 9 dni × 8 godz. = 72 godziny. |
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy wypoczynkowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
11.12.2023 (poniedziałek)
15.12.2023 (piątek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|