Gazeta Podatkowa nr 44 (981) z dnia 3.06.2013
Odwołanie pracownika z urlopu bezpłatnego
Pracodawca udzielił na wniosek pracownika urlopu bezpłatnego w wymiarze 6 miesięcy od 1 lutego 2013 r. Ze względu na chorobę innego pracownika o tych samych kwalifikacjach jego obecność w zakładzie jest niezbędna. Czy można odwołać go z urlopu bezpłatnego, jeśli do zakończenia urlopu pozostały jeszcze 2 miesiące?
Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu bezpłatnego pod warunkiem, że przy udzielaniu tego urlopu strony przewidziały taką możliwość.
Ustawodawca dopuścił możliwość odwołania pracownika z urlopu bezpłatnego udzielonego na jego wniosek, jeżeli:
- jest to urlop zawarty na okres dłuższy niż 3 miesiące,
- przy udzielaniu tego urlopu strony przewidziały dopuszczalność odwołania pracownika z urlopu z ważnych przyczyn (art. 174 § 3 K.p.).
Nie można jednostronnie odwołać pracownika z urlopu bezpłatnego, jeżeli nie zastrzeżono takiej możliwości przy udzielaniu urlopu.
W omawianej sytuacji spełnione są dwa wymogi kodeksowe dla odwołania pracownika z urlopu bezpłatnego. Urlop został udzielony na okres dłuższy niż 3 miesiące oraz zaistniały ważne przyczyny dla odwołania pracownika z urlopu. Z pytania nie wynika jednak, czy przy udzielaniu urlopu bezpłatnego strony dopuściły możliwość odwołania pracownika z urlopu.
Jeżeli takie ustalenia zostały poczynione, to pracodawca może odwołać pracownika z urlopu bezpłatnego w każdym jego momencie, w tym także na 2 miesiące przed jego zakończeniem. Natomiast w sytuacji gdy takiej możliwości strony nie przewidziały, odwołanie z urlopu jest możliwe tylko za zgodą pracownika.
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy bezpłatne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
31.10.2024 (czwartek)
12.11.2024 (wtorek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|