Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 12 (534) z dnia 10.06.2021
Wpływ urlopu bezpłatnego na wypoczynkowy
Pracownik wystąpił z wnioskiem o udzielenie mu całego bieżącego urlopu w czerwcu br. i w pierwszych dniach lipca br. Po wykorzystaniu tego urlopu zamierza skorzystać z dwumiesięcznego urlopu bezpłatnego. Czy skoro pracodawca z góry wie o urlopie bezpłatnym, to powinien pracownikowi proporcjonalnie pomniejszyć wymiar przysługującego w bieżącym roku urlopu wypoczynkowego? Nadmieniamy, że pracownik legitymuje się 10-letnim stażem urlopowym i w lutym br. korzystał z 5 dni urlopu bezpłatnego.
Prawo do kolejnych urlopów wypoczynkowych co do zasady pracownik nabywa z początkiem każdego roku kalendarzowego i w pełnym należnym mu wymiarze (20 dni albo 26 dni). Wymiar ten może zostać obniżony w sytuacjach przewidzianych przepisami prawa pracy. Jedną z nich jest okoliczność wymieniona w art. 1552 § 1 pkt 1 K.p. Jeżeli w danym roku kalendarzowym pracownik powraca do pracy u dotychczasowego pracodawcy po co najmniej 1-miesięcznym okresie nieobecności z powodu urlopu bezpłatnego, należy mu się urlop w wymiarze niższym, obliczonym na zasadach wskazanych w art. 1551 § 1 pkt 2 K.p. (proporcjonalnie do okresu faktycznego wykonywania w danym roku kalendarzowym pracy).
Ważne: Jeżeli okres urlopu bezpłatnego przypada po nabyciu przez pracownika prawa do urlopu w danym roku kalendarzowym, wymiar urlopu po powrocie do pracy w ciągu tego samego roku ulega proporcjonalnemu obniżeniu, chyba że przed rozpoczęciem tego okresu pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze (art. 1552 § 2 K.p.). |
W świetle powołanego przepisu, jednomiesięczny urlop bezpłatny obniża wymiar urlopu wypoczynkowego, o ile przed skorzystaniem z niego pracownik nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego. Nieobecność w pracy z powodu kilkudniowego urlopu bezpłatnego nie ma wpływu na jego długość. Gdyby pracownik w kolejnych miesiącach korzystał z kilkudniowych urlopów bezpłatnych, to dopiero ich suma wynosząca 30 dni obniżyłaby urlop wypoczynkowy. Przykładowo, gdy pracownik korzystał z trzech urlopów bezpłatnych trwających w sumie 45 dni, wymiar urlopu wypoczynkowego podlegałby obniżeniu o 1/12. Tak też wynika z wyjaśnień Państwowej Inspekcji Pracy z 5 sierpnia 2009 r.
Kalkulatory urlopowe dostępne są w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl |
Przykład |
Pracownik z dniem 1 stycznia 2021 r. nabył prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 26 dni. Zgodnie z planem urlopowym na 2021 r. z urlopu korzystał/będzie korzystał: 4 dni w kwietniu i 22 dni w czerwcu. W połowie maja br. zawnioskował o urlop bezpłatny na lipiec i sierpień 2021 r. Ponieważ pracownik wykorzysta urlop wypoczynkowy przed urlopem bezpłatnym, to nie będzie możliwe proporcjonalne obniżenie mu urlopu wypoczynkowego za 2021 r.
Przykład |
Pracownik z dniem 1 stycznia 2021 r. nabył prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 26 dni. Zgodnie z planem urlopowym na bieżący rok z urlopu korzystał/będzie korzystał: 10 dni w kwietniu, 10 dni we wrześniu, 6 dni w grudniu.
W połowie czerwca br. pracownik zawnioskował o urlop bezpłatny na lipiec i sierpień 2021 r. Po powrocie z urlopu bezpłatnego pracodawca ograniczy wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika za 2021 r. do 22 dni, co wynika z wyliczenia: 26 dni - 26 dni x 2/12 = 21,66 dnia, po zaokrągleniu 22 dni. Plan urlopowy będzie wymagał korekty.
Przykład |
Pracownik legitymujący się 5-letnim stażem urlopowym, zatrudniony na okres od 1 lipca 2019 r. do 30 czerwca 2021 r., korzysta z urlopu bezpłatnego od 1 lipca 2020 r. do 30 czerwca 2021 r. Strony nie podpisały kolejnej umowy o pracę. Pracownikowi nie przysługuje urlop wypoczynkowy za 2021 r.
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy bezpłatne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.12.2024 (wtorek)
16.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|