Gazeta Podatkowa nr 15 (1890) z dnia 21.02.2022
Odwołanie pracownika z urlopu bezpłatnego
Pracownik wystąpił do pracodawcy z wnioskiem o urlop bezpłatny na okres od 10 stycznia do 30 czerwca 2022 r. Pracodawca wyraził zgodę na ten urlop, jednocześnie zastrzegł możliwość odwołania pracownika z tego urlopu. Obecnie, ze względu na odejście z pracy kilku pracowników, obecność urlopowanego pracownika jest konieczna w pracy w celu zapewnienia normalnego toku produkcji. Co należy wskazać w treści odwołania pracownika z urlopu bezpłatnego?
Kwestia udzielania urlopu bezpłatnego na wniosek pracownika została uregulowana w art. 174 § 1 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320 ze zm.). Przepis ten przewiduje, że na pisemny wniosek pracownika pracodawca może udzielić mu urlopu bezpłatnego. Okresu urlopu bezpłatnego udzielonego pracownikowi na podstawie tej regulacji nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Przy udzielaniu na wniosek pracownika urlopu bezpłatnego dłuższego niż 3 miesiące, strony mogą przewidzieć dopuszczalność odwołania pracownika z urlopu z ważnych przyczyn przez pracodawcę (art. 174 § 3 K.p.).
Wskazanych zasad wliczania urlopu bezpłatnego do stażu pracy i możliwości odwołania pracownika z takiego urlopu nie stosuje się w przypadkach uregulowanych odmiennie w przepisach szczególnych.
Warunkiem dopuszczalności odwołania pracownika z urlopu bezpłatnego jest udzielenie tego urlopu na okres dłuższy niż 3 miesiące oraz zastrzeżenie przy jego udzielaniu możliwości wcześniejszego odwołania pracownika z urlopu z ważnych przyczyn.
Jeżeli przed udzieleniem pracownikowi urlopu bezpłatnego pracodawca nie przewidział możliwości odwołania pracownika z tego urlopu, to nie może jednostronnie odwołać go z tego urlopu przed jego zakończeniem.
W piśmie odwołującym pracownika z urlopu bezpłatnego powinna być wskazana data stawienia się pracownika do pracy, ewentualnie także można podać przyczyny odwołania pracownika z tego urlopu przed jego zakończeniem.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu dopuszczalne jest jednostronne wcześniejsze odwołanie pracownika z urlopu bezpłatnego. Został bowiem spełniony warunek udzielenia tego urlopu na okres dłuższy niż 3 miesiące, zachodzą ważne przyczyny dla odwołania pracownika z urlopu, a także przy udzielaniu pracownikowi tego urlopu pracodawca zastrzegł możliwość wcześniejszego odwołania go z urlopu.
PPH KARO sp. z o.o. ul. Matejki 15A, Szczecin (oznaczenie pracodawcy) |
Szczecin, 18 lutego 2022 r. (miejscowość i data) |
Pan Tomasz Joczewski Magazynier ul. Zielona 25/3, Szczecin (oznaczenie pracownika) |
|
Odwołuję Pana z urlopu bezpłatnego udzielonego na okres od 10 stycznia do 30 czerwca 2022 r. z powodu konieczności podjęcia pracy na stanowisku magazyniera w związku z rozwiązaniem stosunków pracy przez 4 pracowników zatrudnionych na takich samych stanowiskach pracy. Zobowiązuję Pana do stawienia się do pracy w dniu 7 marca 2022 r. Podstawa prawna - art. 174 § 3 K.p. |
|
Tomasz Joczewski (podpis pracownika) |
Jerzy Dobosz (podpis pracodawcy lub osoby upoważnionej) |
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy bezpłatne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.12.2024 (wtorek)
16.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|