Gazeta Podatkowa nr 6 (1777) z dnia 21.01.2021
Urlop bezpłatny wpływa na ustalenie okresu wyczekiwania
Zatrudniony od niedawna pracownik rozchorował się. Nie dysponuję jego żadnymi świadectwami pracy, a więc okres wyczekiwania ustalam na podstawie zatrudnienia w mojej firmie. Czy dni urlopu bezpłatnego włączam do okresu wyczekiwania, czy odejmuję te dni z okresu wyczekiwania?
Ubezpieczony będący pracownikiem za pierwsze w roku kalendarzowym dni niezdolności do pracy nabywa prawo do wynagrodzenia chorobowego. Okres, za który to świadczenie jest należne, wynosi 33 lub 14 dni w danym roku kalendarzowym, w zależności od wieku pracownika. Prawo do tego świadczenia analogicznie jak do zasiłku chorobowego pracownik nabywa po upływie 30 dni nieprzerwanego okresu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Szczegółowo stanowi o tym odpowiednio art. 92 Kodeksu pracy i art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2020 r. poz. 870 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową.
Jeśli zatem pracownik nie jest uprawniony do świadczenia chorobowego od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego, to musi legitymować się 30-dniowym okresem nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Przypomnijmy, że na zasadach wskazanych w art. 4 ust. 3 ustawy zasiłkowej, od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego prawo do zasiłku/wynagrodzenia chorobowego przysługuje m.in. ubezpieczonym obowiązkowo, którzy mają wcześniejszy, co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego.
Urlop bezpłatny udzielany jest przez pracodawcę pracownikowi na jego pisemny wniosek. Pracodawca udzielając urlopu zwalnia pracownika w okresie tego urlopu z obowiązku wykonywania pracy, a pracownik nie wykonuje pracy. Urlop bezpłatny stanowi więc przerwę w realizacji pracowniczego obowiązku pracy. Okres urlopu bezpłatnego nie jest zatem okresem ubezpieczenia chorobowego. Tak więc dni przypadających na urlop bezpłatny nie wlicza się do okresu wyczekiwania.
Jednak trzeba pamiętać, że przerwę w ubezpieczeniu chorobowym spowodowaną urlopem bezpłatnym traktuje się w szczególny sposób. Do okresów ubezpieczenia chorobowego, od którego zależy czy pracownik ma prawo do świadczeń chorobowych, wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego (art. 4 ust. 2 ustawy zasiłkowej). Jeżeli zatem między okresami ubezpieczenia chorobowego wystąpi przerwa spowodowana urlopem bezpłatnym, to okresy ubezpieczenia chorobowego występujące przed i po tym urlopie zlicza się do okresu wyczekiwania, choćby nawet przerwa spowodowana urlopem była dłuższa niż 30 dni.
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy bezpłatne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.09.2024 (wtorek)
16.09.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|