urlopy pracownicze, urlop macierzyński, urlop wychowawczy, urlop wypoczynkowy, urlop bezpłatny
lupa
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 33 (1076) z dnia 20.11.2020

Świadczenia chorobowe dla pracownika, któremu udzielono urlopu bezpłatnego

Pracownik złożył wniosek o udzielenie urlopu bezpłatnego od 9 do 31 października 2020 r. Urlop ten został mu udzielony. Przed jego rozpoczęciem pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie (od 8 do 31 października 2020 r.). Czy należy "odwołać" urlop bezpłatny i dokonać wypłaty wynagrodzenia za czas choroby?

Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas choroby przypadającej przed urlopem bezpłatnym (1 dzień) oraz za okres ewentualnej niezdolności do pracy z powodu choroby trwającej po tym urlopie.

Za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną - trwającej łącznie do 33 dni (odpowiednio 14 dni) w ciągu roku kalendarzowego - pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Tak stanowi art. 92 § 1 pkt 1 K.p.

Wynagrodzenie to, zgodnie z art. 92 § 2 K.p., oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i wypłaca za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Nie przysługuje ono w przypadkach, w których pracownik nie ma prawa do zasiłku chorobowego (art. 92 § 3 pkt 2 K.p.).

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2020 r. poz. 870), dalej: ustawy zasiłkowej, zasiłek chorobowy (a więc także wynagrodzenie za czas choroby), co do zasady, przysługuje pracownikowi, który stał się niezdolny do pracy w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Świadczenia tego nie wypłaca się jednak za okresy niezdolności do pracy przypadającej w czasie urlopu bezpłatnego (art. 12 ust. 2 pkt 1 ustawy zasiłkowej). W tym okresie pracownik nie podlega bowiem ubezpieczeniu chorobowemu. Okresów choroby trwającej w czasie tego urlopu nie wlicza się również do okresu zasiłkowego.

Niezdolność do pracy z powodu choroby pozostaje bez wpływu na udzielony urlop bezpłatny. Nie ulega on przesunięciu ani przerwaniu. W okresie tego urlopu następuje zawieszenie stosunku pracy. Pracodawca może jednak, na wniosek pracownika, "cofnąć" udzielony urlop bezpłatny (nie ma jednak takiego obowiązku).

Dodajmy, że przesunięciu na termin późniejszy, w myśl art. 165 K.p., podlega urlop wypoczynkowy, który nie został rozpoczęty z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby. Jeśli niezdolność do pracy powstanie w czasie korzystania z urlopu wypoczynkowego, to urlop ten ulega przerwaniu, a niewykorzystaną z tego powodu część urlopu pracodawca jest obowiązany udzielić w terminie późniejszym (art. 166 K.p.).

Biorąc pod uwagę powyższe, pracownik, o którym mowa w pytaniu, jest uprawniony do wynagrodzenia za jeden dzień choroby. Podstawę jego wymiaru stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (jeśli jest zatrudniony krócej - za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia).

Jeśli po zakończeniu urlopu bezpłatnego niezdolność pracownika do pracy z powodu choroby będzie trwała nadal, to pracodawca dokona wypłaty wynagrodzenia za czas choroby począwszy od pierwszego dnia po tym urlopie, do wyczerpania limitu dni tego wynagrodzenia, określonego w art. 92 K.p. Do podstawy wymiaru tego wynagrodzenia zostanie przyjęta ta sama kwota, która stanowiła podstawę obliczenia wynagrodzenia chorobowego za dzień przed urlopem bezpłatnym.

www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy bezpłatne:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.KodeksPracy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY 2013, Prawo Pracy
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.