urlopy pracownicze, urlop macierzyński, urlop wychowawczy, urlop wypoczynkowy, urlop bezpłatny
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 105 (1562) z dnia 31.12.2018

Prawo do świadczeń zdrowotnych w okresie bezpłatnego urlopu z tytułu dokształcania

Pracownik podjął naukę na studiach licencjackich z tytułu dokształcania. Ponieważ pracodawca nie kierował pracownika na te studia i ich tematyka nie jest zbieżna z wykonywaną pracą, pracownik otrzyma tylko bezpłatny urlop szkoleniowy.


1) Czy urlop ten ma taki sam charakter co zwykły urlop bezpłatny, tj. nie liczy się do stażu pracy i przy ustalaniu różnych uprawnień pracowniczych?

Pracownik, który podnosi swoje kwalifikacje zawodowe i poziom wiedzy, może otrzymać od pracodawcy określoną pomoc. Zakres uprawnień i świadczeń z tytułu dokształcania zależy od tego, czy podnoszenie kwalifikacji zawodowych odbywa się za zgodą lub z inicjatywy pracodawcy, czy też bez jego udziału. W pierwszym przypadku pracownikowi przysługuje z mocy ustawy płatny urlop szkoleniowy i zwolnienie z części lub z całego dnia pracy w celu uczestnictwa w zajęciach (art. 1031 Kodeksu pracy - Dz. U. z 2018 r. poz. 917 ze zm.). W drugim przypadku, tj. gdy pracownik podejmuje dokształcanie wyłącznie z własnej inicjatywy, pracownikowi może być przyznany bezpłatny urlop i zwolnienie z części lub z całości dnia pracy, bez zachowania prawa do wynagrodzenia (art. 1036 K.p.). Wymiar urlopu bezpłatnego ustalany jest w porozumieniu zawieranym między pracodawcą a pracownikiem.

Rozpatrując charakter urlopu bezpłatnego, który może być udzielony pracownikowi w związku z podnoszeniem przez niego kwalifikacji zawodowych, należy zwrócić uwagę, że przepis art. 1036 K.p. posługuje się ogólnym sformułowaniem "urlop bezpłatny". Nie zawiera żadnych bliższych regulacji dotyczących tego urlopu, jak chociażby zapisu o zaliczaniu go do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. W przypadku niektórych urlopów bezpłatnych, np. udzielanych pracownikowi w celu podjęcia pracy u innego pracodawcy lub pracownikowi młodocianemu, takie regulacje występują. Ich brak w przepisach dotyczących możliwości przyznania bezpłatnego urlopu szkoleniowego oznacza, że jest to zwykły urlop bezpłatny, niewliczany do stażu pracy i nieuwzględniany przy ustalaniu prawa do różnych świadczeń pracowniczych.


2) Czy w okresie urlopu bezpłatnego pracownik będzie mógł korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej gwarantowanych przez NFZ?

TAK, jeżeli bezpłatny urlop szkoleniowy nie będzie dłuższy niż 30 dni.

Osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, której został udzielony urlop bezpłatny, w okresie przebywania na tym urlopie nie podlega ubezpieczeniom społecznym. Nie jest też objęta ubezpieczeniem zdrowotnym, aczkolwiek może jeszcze przez pewien czas korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej (gwarantowanych przez NFZ). Z art. 69 ust. 3 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1510 ze zm.), zwanej ustawą zdrowotną, wynika bowiem, że pracownik korzystający z urlopu bezpłatnego traci prawo do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego dopiero po upływie 30 dni od dnia rozpoczęcia urlopu. Po upływie tego okresu prawo do świadczeń zdrowotnych tracą też zgłoszeni przez niego do tego ubezpieczenia członkowie jego rodziny.

Pracownik przebywający na dłuższym urlopie bezpłatnym, trwającym nieprzerwanie ponad 30 dni, który chce mieć zagwarantowaną opiekę zdrowotną, powinien zostać zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny, o ile oczywiście spełnia warunki do zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego w taki sposób. Za członka rodziny - dla celów ubezpieczenia zdrowotnego - uważa się osoby wymienione w art. 5 pkt 3 ustawy zdrowotnej (patrz tabela). Jeśli nie jest to możliwe, wówczas może dobrowolnie przystąpić do ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ.

Członkowie rodziny dla celów ubezpieczenia zdrowotnego
Członek rodziny ubezpieczonego Warunek
dziecko (własne, przysposobione, małżonka, wnuk albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę, albo obce w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka) do ukończenia przez dziecko 18 lat, a jeżeli:
- uczy się dalej w szkole lub zakładzie kształcenia nauczycieli lub odbywa kształcenie w uczelni albo szkole doktorskiej - do ukończenia 26 lat,
- posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi - bez ograniczenia wieku
małżonek -
wstępny (np. matka, ojciec, babcia, dziadek) pozostawanie z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym

www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy bezpłatne:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.KodeksPracy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

listopad 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY 2013, Prawo Pracy
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.