Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 10 (268) z dnia 10.05.2010
Wykazywanie urlopów związanych z rodzicielstwem oraz urlopu bezpłatnego w świadectwie pracy
Okresu urlopu macierzyńskiego nie należy wykazywać w świadectwie pracy. Zarówno z przepisów rozporządzenia, jak i ze wzoru świadectwa pracy nie wynika obowiązek umieszczenia w świadectwie informacji o korzystaniu z urlopu macierzyńskiego. Trudno też wywieść taki obowiązek z funkcji informacyjnej świadectwa, gdyż urlop macierzyński jest udzielany w ściśle określonym czasie i w wymiarze. Nie występuje więc zagrożenie powtórnego jego udzielenia u następnego pracodawcy. Okresu urlopu macierzyńskiego nie zalicza się też do okresów nieskładkowych w rozumieniu ustawy emerytalnej.
Od 1 stycznia 2010 r. pracownicy-ojcowie wychowujący dziecko mogą skorzystać z urlopu ojcowskiego. W latach 2010-2011 wymiar urlopu ojcowskiego wynosi 1 tydzień, a w następnych będzie zwiększony do 2 tygodni. Urlop ten może być wykorzystany przez pracownika w ciągu pierwszych 12 miesięcy życia dziecka. Informację o wykorzystaniu tego urlopu w okresie zatrudnienia jako informację o istotnym znaczeniu dla następnego pracodawcy należy zamieścić w ust. 4 pkt 9 świadectwa pracy. Według przepisu w § 1 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia, w świadectwie pracy zamieszcza się informację o wykorzystaniu dodatkowego urlopu albo innego uprawnienia lub świadczenia przewidzianego przepisami prawa pracy.
Wzór świadectwa pracy będący załącznikiem do rozporządzenia, przewiduje dwie pozycje, w których potencjalnie może zostać umieszczona informacja w sprawie urlopu wychowawczego. Po pierwsze okresy wykorzystanego urlopu wychowawczego wskazuje się w ust. 4 pkt 3 świadectwa, co ma uzasadnienie w ograniczeniach dotyczących tego uprawnienia. Pracownik legitymujący się odpowiednim stażem może osobiście opiekować się dzieckiem do lat 4 w ramach urlopu wychowawczego zasadniczo w wymiarze do 3 lat. Zmiana pracodawcy „nie zamyka” pracownikowi możliwości kontynuacji korzystania z uprawnienia, jeżeli dziecko nie ukończyło wskazanego wieku.
Po drugie, jak wynika z objaśnień w sprawie sposobu wypełnienia świadectwa pracy w ust. 4 pkt 10 tego druku wyszczególnia się przypadające w czasie zatrudnienia okresy nieskładkowe określone w przepisach ustawy emerytalnej.
Przypomnijmy, że okresy nieskładkowe, które zostały enumeratywnie wymienione w art. 7 ustawy emerytalnej, obejmują m.in. przypadające przed dniem nabycia prawa do emerytury lub renty okresy urlopu wychowawczego, urlopu bezpłatnego udzielonego na podstawie przepisów w sprawie bezpłatnych urlopów dla matek pracujących opiekujących się małymi dziećmi, innych udzielonych w tym celu urlopów bezpłatnych oraz okresy niewykonywania pracy - z powodu opieki nad dzieckiem:
-
w wieku do lat 4 - w granicach do 3 lat na każde dziecko oraz łącznie - bez względu na liczbę dzieci - do 6 lat,
-
na które ze względu na jego stan fizyczny, psychiczny lub psychofizyczny przysługuje zasiłek pielęgnacyjny - dodatkowo w granicach do 3 lat na każde dziecko.
Osoby przebywające na urlopach wychowawczych od 1 stycznia 1999 r., tj. od dnia wejścia w życie ustawy o sus, obowiązkowo podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym i tylko w nielicznych sytuacjach, nie podlegają przedmiotowym ubezpieczeniom (art. 6 ust. 1 pkt 19 i art. 9 ust. 6 ustawy o sus). W świetle powyższego, naszym zdaniem, właściwym jest umieszczenie w ust. 4 pkt 10 świadectwa informacji na temat urlopu wychowawczego tylko wówczas, gdy był to okres nieskładkowy.
|
Przykład |
|
W ramach zwolnień grupowych zwolniono m.in. dwie pracownice, które korzystały z urlopu wychowawczego. Pierwsza z nich w latach 1997-1998, druga natomiast w 2009 r.
W przypadku pierwszej pracownicy informacja w sprawie korzystania z urlopu wychowawczego powinna być zawarta zarówno w ust. 4 pkt 3, jak i w pkt 10 świadectwa. Z uwagi na fakt, iż druga pracownica w okresie urlopu wychowawczego podlegała z tego tytułu ubezpieczeniom emerytalno-rentowym, informację o korzystaniu z urlopu wychowawczego wystarczy zamieścić w ust. 4 pkt 3 świadectwa. Będzie ona dostateczna do weryfikacji uprawnień w tym w zakresie na wypadek wystąpienia przez pracownicę o udzielenie dalszej części urlopu u kolejnego pracodawcy.
Informację o wykorzystaniu urlopu bezpłatnego wraz z okresem w jakim miało to miejsce, a także podstawą prawną jego udzielenia umieszcza się w ust. 4 pkt 2 świadectwa. Nadmieniamy, że podstawowym celem tej informacji jest możliwość wyłączenia wymienionych okresów ze stażu pracy pracownika. Z nielicznymi wyjątkami urlop bezpłatny nie jest bowiem zaliczany do okresu pracy. Natomiast, o ile był to urlop wskazany w art. 7 ustawy emerytalnej jako okres nieskładkowy, jego okres należy również wskazać w ust. 4 pkt 10 świadectwa pracy.
Wykazanie w świadectwie pracy urlopów wymienionych w pkt 1.1.-1.4. przedstawiamy na przykładzie, zakładając, że pracownica:
-
była zatrudniona od 1 stycznia 1992 r. do 30 kwietnia 2010 r.,
-
w 1994 r. urodziła pierwsze dziecko i do 26 września 1994 r. korzystała z urlopu macierzyńskiego i wypoczynkowego, a następnie od 27 września 1994 r. do 26 września 1995 r. z urlopu bezpłatnego w celu sprawowania opieki nad małym dzieckiem na podstawie art. 186 § 1 K.p. (w okresie tym przepisy nie przewidywały urlopów wychowawczych),
-
w okresie od 1 maja do 31 października 2001 r. korzystała z urlopu bezpłatnego udzielonego na jej wniosek na podstawie art. 174 § 1 K.p.,
-
w 2008 r. pracownica urodziła drugie dziecko i do 23 grudnia 2008 r. przebywała na urlopie macierzyńskim i wypoczynkowym, a następnie od 24 grudnia 2008 r. do 31 grudnia 2009 r. na urlopie wychowawczym na podstawie art. 186 § 1 K.p.
ŚWIADECTWO PRACY 1. Stwierdza się, że. . . . . . . . . . . . . . . . . Anna Kowalska. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . imiona rodziców. . . . . . . . . . . . . . .Jan, Katarzyna. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . urodzony: . . . . . . . . . . . . . . . . .13 czerwca 1967 r. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . był zatrudniony . . . Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych S.C. w Gorzowie Wlkp. ul. Katowicka 100 . . . w okresie od . . . . . . 1 stycznia 1992 r.. . . . . . do . . . . 30 kwietnia 2010 r. . . . . 2. W okresie zatrudnienia pracownik wykonywał pracę: Specjalista do spraw zaopatrzenia: od 1 stycznia 1992 r. do 31 maja 2001 r. . . . . . . 3. Stosunek pracy ustał w wyniku: a) rozwiązania. . . . .na mocy porozumienia stron - art. 30 § 1 pkt 1 K.p. . . . . . . |
- pominięto pkt 3 lit. b) i c) -
4. W okresie zatrudnienia pracownik: 1) wykorzystał urlop wypoczynkowy w wymiarze:. . . 9 dni, tj. 72 godziny. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . w tym ______________ 2) korzystał z urlopu bezpłatnego - od 27 września 1994 r. do 26 września 1995 r. na opiekę nad małym dzieckiem - art. 186 § 1 K.p., 3) wykorzystał urlop wychowawczy . . . . . . . . . . . od 24 grudnia 2008 r. do 31 grudnia 2009 r.. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . |
- pominięto pkt 4 ppkt 4)-9) -
10) od 27 września 1994 r. do 26 września 1995 r. - urlop bezpłatny na opiekę nad córką Katarzyną |
- pominięto pkt 4 ppkt 11) i pkt 5-6 -
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy bezpłatne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
31.10.2024 (czwartek)
12.11.2024 (wtorek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|