urlopy pracownicze, urlop macierzyński, urlop wychowawczy, urlop wypoczynkowy, urlop bezpłatny
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 51 (1301) z dnia 27.06.2016

Udzielony przez pracodawcę urlop bezpłatny a świadczenia chorobowe

Pracownik przez parę dni w ostatnich czterech miesiącach 2015 r. oraz przez dwa miesiące 2016 r. korzystał z urlopu bezpłatnego. W czerwcu br., w przeddzień rozpoczęcia kolejnego 5-dniowego urlopu bezpłatnego, przyniósł on zwolnienie lekarskie potwierdzające jego 10-dniową niezdolność do pracy.

1) Czy udzielony na pisemny wniosek pracownika urlop bezpłatny należy przesunąć z powodu czasowej niezdolności do pracy?

Pracodawca nie ma takiego obowiązku. Pracownik, mimo zaistnienia chorobowej niezdolności do pracy, powinien rozpocząć urlop bezpłatny w ustalonym terminie.

Przepisy Kodeksu pracy nie normują kwestii przesunięcia urlopu bezpłatnego, podobnie jak nie odnoszą się do możliwości jego przerwania. Jedynie urlop wypoczynkowy jest uregulowany w tym zakresie. W przypadku urlopu wypoczynkowego Kodeks pracy wskazuje okoliczności, w których może dojść do przesunięcia terminu jego rozpoczęcia lub w których dochodzi do jego przerwania. Podobnych przepisów brak jest w stosunku do urlopu bezpłatnego udzielanego w trybie art. 174 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.).

Okres tego urlopu ustalany jest przez strony w sposób dowolny, a odwołanie pracownika z urlopu (z ważnych przyczyn) jest możliwe tylko wtedy, gdy strony tak postanowią.


Chorobowa niezdolność do pracy nie przerywa urlopu bezpłatnego.


W omawianej sprawie wspomniany urlop jeszcze się nie rozpoczął, został już jednak udzielony przez pracodawcę. Ponieważ brak jest przepisów, które zobowiązywałyby w takiej sytuacji do przesunięcia urlopu, pracownik powinien go rozpocząć zgodnie z pierwotnym terminem. To, że w czasie tego urlopu będzie chory, nie "anuluje" urlopu bezpłatnego.

Na marginesie można nadmienić, że strony mogą na zasadzie porozumienia ustalić, iż wniosek o udzielenie urlopu bezpłatnego zostanie wycofany i w związku z tym potraktować ten wniosek jako niebyły.


2) Czy w takiej sytuacji należny jest pracownikowi zasiłek chorobowy? Nadmieniam, że wynagrodzenie chorobowe za przysługujące mu w bieżącym roku kalendarzowym 14 dni pracownik już pobrał. Jeśli tak, to za jaki okres powinnam wypłacić mu zasiłek?

Nie ulega wątpliwości, że pracownik, w opisanej przez Czytelniczkę sytuacji, nabył prawo do zasiłku chorobowego, jednak wyłącznie za okres niezdolności do pracy przypadającej przed i po przerwie związanej z korzystaniem przez niego z urlopu bezpłatnego (przykład).

Zasiłek chorobowy nie przysługuje bowiem za okresy niezdolności do pracy przypadającej w czasie:

  • urlopu bezpłatnego,
     
  • urlopu wychowawczego,
     
  • tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności, z wyjątkiem przypadków, w których prawo do zasiłku wynika z ubezpieczenia chorobowego osób wykonujących odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania.

Tak stanowi art. 12 ust. 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2016 r. poz. 372), zwanej ustawą zasiłkową.

Co więcej, w myśl art. 12 ust. 3 ustawy zasiłkowej do okresu zasiłkowego nie wlicza się okresów orzeczonej niezdolności do pracy przypadających m.in. w czasie urlopu bezpłatnego, w których zasiłek chorobowy/wynagrodzenie chorobowe pracownikowi nie przysługuje.


3) W jaki sposób powinniśmy sporządzić za pracownika raporty do ZUS za miesiąc, w którym jego zwolnienie lekarskie obejmowało okres urlopu bezpłatnego?

Informację o okresie urlopu bezpłatnego pracownika podaje się w dokumentach sporządzonych za miesiąc, w którym pracownik z niego korzystał. Należy go bowiem wykazywać w obrębie miesiąca kalendarzowego, za który składany jest raport ZUS RSA. Jako kod przerwy trzeba w nim podać 111. Wypełniając w tym raporcie pozycje dotyczące okresu urlopu bezpłatnego trzeba pamiętać, że daty "Od" i "Do" nie mogą wykraczać poza pierwszy i ostatni dzień kalendarzowy tego miesiąca.

Z kolei okres, za który pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy (tu: za okres niezdolności do pracy przed i po przerwie związanej z korzystaniem z urlopu bezpłatnego) pracodawca powinien podać w raporcie ZUS RSA sporządzonym za miesiąc, w którym mu go wypłacił (przykład).

Przykład

Na zasadach wymienionych w art. 174 Kodeksu pracy pracodawca udzielił panu Waldemarowi urlopu bezpłatnego w okresie od 6 do 10 czerwca 2016 r.

Pracownik świadczy pracę od poniedziałku do piątku. W dniu 3 czerwca 2016 r. nie stawił się w pracy. Poinformował pracodawcę, iż z racji choroby udał się do lekarza, który wystawił mu zwolnienie lekarskie na okres od 3 do 19 czerwca 2016 r.

Pan Waldemar w bieżącym roku kalendarzowym wykorzystał już prawo do wynagrodzenia chorobowego.

Z racji obecnej niezdolności do pracy pracodawca wypłaci panu Waldemarowi na koniec czerwca 2016 r. zasiłek chorobowy za okres niezdolności do pracy przypadającej:

  • od 3 do 5 czerwca 2016 r. oraz
     
  • od 11 do 19 czerwca 2016 r.

Za okres niezdolności do pracy przypadającej w trakcie udzielonego panu Waldemarowi urlopu bezpłatnego, tj. od 6 do 10 czerwca 2016 r., pan Waldemar nie otrzyma zasiłku chorobowego.

W dokumentach rozliczeniowych sporządzonych za czerwiec 2016 r. pracodawca powinien wykazać pracownika w trzech blokach raportu ZUS RSA:

  • w pierwszym - podając w nim okres choroby 03.06.2016 - 05.06.2016, liczbę dni - 3, kod świadczenia/przerwy - 313 (zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego) oraz kwotę zasiłku należną za ten okres,
     
  • w drugim - podając w nim okres urlopu bezpłatnego 06.06.2016 - 10.06.2016, liczbę dni - 5, kod świadczenia/przerwy - 111,
     
  • w trzecim - podając w nim okres choroby 11.06.2016 - 19.06.2016, liczbę dni - 9, kod świadczenia/przerwy - 313 oraz kwotę zasiłku należną za ten okres.

Pracodawca powinien też wykazać pracownika w raporcie ZUS RCA sporządzonym za czerwiec 2016 r. z naliczonymi w nim składkami od przychodu uzyskanego przez pracownika w tym miesiącu.

www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy bezpłatne:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.KodeksPracy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

grudzień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY 2013, Prawo Pracy
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.