urlopy pracownicze, urlop macierzyński, urlop wychowawczy, urlop wypoczynkowy, urlop bezpłatny
lupa
30 kwietnia 2018 r. (poniedziałek) mija termin złożenia do US zeznań za 2017 r.: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 oraz oświadczenia PIT-OP
Zamknij
A A A

Gazeta Podatkowa nr 25 (1275) z dnia 29.03.2016

Zwolnienie lekarskie w trakcie urlopu bezpłatnego

Zatrudniony w firmie pracownik wystąpił o udzielenie urlopu bezpłatnego na okres dwóch miesięcy. W połowie tego drugiego miesiąca przeszedł zawał serca i po kilku dniach pobytu w szpitalu otrzymał zwolnienie lekarskie na okres 30 dni. Czy w tej sytuacji przysługuje mu świadczenie chorobowe?

TAK, jednak dopiero od dnia następnego po zakończeniu urlopu bezpłatnego. Za dni niezdolności do pracy przypadającej w czasie urlopu bezpłatnego świadczenie chorobowe bowiem nie przysługuje.

Aby uzyskać prawo do zasiłku chorobowego (odpowiednio wynagrodzenia chorobowego w oparciu o art. 92 Kodeksu pracy), niezdolność do pracy powinna powstać w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Tak wynika z art. 6 ust. 1 ustawy zasiłkowej.

W okresie urlopu bezpłatnego, podobnie jak w trakcie urlopu wychowawczego, następuje jednak przerwa w ubezpieczeniu chorobowym. Ponadto, w świetle art. 12 ust. 2 ustawy zasiłkowej, zasiłek chorobowy nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy przypadającej w czasie wymienionych urlopów albo tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności. Okresów tych nie wlicza się do okresu zasiłkowego.

Jeśli jednak nieprzerwany okres niezdolności do pracy przypada również po zakończeniu przerwy w ubezpieczeniu chorobowym, prawo do zasiłku chorobowego (wynagrodzenia chorobowego) przysługuje za okres po tej przerwie. Takie stanowisko zajął ZUS w swoim komentarzu do ustawy zasiłkowej, dostępnym na stronie internetowej www.zus.pl.

Z treści pytania wynika, że niezdolność do pracy pracownika, powstała w trakcie urlopu bezpłatnego, wykracza poza ten urlop. Będzie mu zatem przysługiwało prawo do świadczenia chorobowego, tyle że jedynie za dni niezdolności do pracy przypadające po zakończeniu urlopu bezpłatnego.

Przykład

Załóżmy, że pracownik, o którym mowa w pytaniu, przebywa na urlopie bezpłatnym w okresie od 1 lutego do 31 marca 2016 r., a przedłożone przez niego zwolnienie lekarskie zostało wystawione na okres od 21 marca do 19 kwietnia 2016 r. Za dni niezdolności do pracy przypadającej na okres urlopu bezpłatnego, tj. za okres od 21 do 31 marca 2016 r. - świadczenie chorobowe mu nie przysługuje. Prawo do wynagrodzenia chorobowego i/lub zasiłku chorobowego uzyska dopiero po zakończeniu urlopu bezpłatnego, tj. od 1 kwietnia 2016 r.

Zwolnienie lekarskie w trakcie urlopu bezpłatnego

www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy bezpłatne:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.KodeksPracy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

kwiecień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY 2013, Prawo Pracy
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60