
Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 18 (612) z dnia 10.09.2024
Łączenie przez pracownika - ojca dziecka urlopu rodzicielskiego z pracą w obniżonym wymiarze czasu pracy
Pracownik pełnoetatowy będzie korzystał z urlopu rodzicielskiego w wymiarze 9 tygodni w dwóch częściach, tj. od 16 września do 13 października 2024 r. (4 tyg.) oraz od 2 grudnia 2024 r. do 5 stycznia 2025 r. (5 tyg.). Każdą z tych części urlopu chciałby łączyć z wykonywaniem pracy na 1/4 etatu (od poniedziałku do piątku po 2 godz. dziennie). Czy jest to możliwe, a jeśli tak, to jak ustala się okres wydłużenia urlopu rodzicielskiego?
Pracownik może każdą z części udzielonego mu urlopu rodzicielskiego łączyć z pracą w obniżonym wymiarze. Zasady ustalania okresu, o jaki zostanie wydłużony urlop rodzicielski, wyjaśniamy poniżej.
Każdemu z pracowników - rodziców dziecka przysługuje wyłączne prawo do 9 tygodni urlopu rodzicielskiego z pełnego wymiaru tego urlopu określonego w art. 1821a § 1 i 2 K.p. Prawa tego nie mogą przenieść na drugiego rodzica (art. 1821a § 4 K.p.). Jest to tzw. nieprzenoszalna część urlopu rodzicielskiego. Urlop rodzicielski jest udzielany jednorazowo albo nie więcej niż w 5 częściach nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia. W sytuacji gdy matka dziecka wykorzysta jedną z części urlopu rodzicielskiego, to ojciec dziecka swoją nieprzenoszalną część tego urlopu może wykorzystać maksymalnie w 4 częściach.
Kwestię łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą w obniżonym wymiarze określa art. 1821e K.p.
Ważne: Pracownik może łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. |
W razie łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą na część etatu, urlopu udziela się na pozostałą część wymiaru czasu pracy, a wymiar urlopu rodzicielskiego ulega wydłużeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu lub jego części (z zachowaniem granicy wydłużenia, o której mowa w art. 1821f § 1 i 11 K.p.).
W celu ustalenia okresu wydłużenia, o którym mowa wyżej, należy liczbę tygodni, przez jaką pracownik łączy korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy, pomnożyć przez wymiar czasu pracy wykonywanej w trakcie tego urlopu. Jeśli jednak pracownik zamierza pracować w niepełnym wymiarze także w czasie wydłużonej części urlopu rodzicielskiego, to wymiar wydłużenia oblicza się dzieląc długość części urlopu powstałej w wyniku proporcjonalnego wydłużenia (obliczonej w podany wyżej sposób) przez różnicę liczby 1 i wymiaru czasu pracy, w jakim będzie pracował podczas korzystania z tej części urlopu (art. 1821f § 2 i 7 K.p.). W przypadku gdy część urlopu rodzicielskiego powstała w wyniku wydłużenia wymiaru tego urlopu nie odpowiada wielokrotności tygodnia, jest ona udzielana w dniach. Przy udzielaniu urlopu niepełny dzień pomija się (art. 1821f § 4 w zw. § 7 K.p.).
Podjęcie przez pracownika pracy na część etatu w czasie urlopu rodzicielskiego następuje na wniosek złożony w postaci papierowej lub elektronicznej składany przez pracownika w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy.
Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika, chyba że nie jest to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. O przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku pracodawca informuje pracownika w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku (art. 1821e § 2 K.p.).
Zwracamy uwagę! Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika w sprawie łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą w obniżonym wymiarze czasu pracy, gdy został złożony w terminie określonym w przepisach Kodeksu pracy. W przypadku jego uchybienia (co może mieć miejsce w pytaniu), pracodawca nie jest związany wnioskiem. Jego zgoda w tym zakresie ma wówczas charakter dobrowolny.
Przykład |
Pracownik - ojciec dziecka urodzonego 31 marca 2024 r. na początku sierpnia 2024 r. wystąpił z wnioskiem o udzielenie mu urlopu rodzicielskiego w wymiarze 9 tygodni w dwóch częściach, tj. pierwszej - od 16 września do 13 października 2024 r. (4 tyg.) oraz drugiej - od 2 grudnia 2024 r. do 5 stycznia 2025 r. (5 tyg.). Ponadto złożył wniosek w sprawie łączenia tego urlopu z wykonywaniem pracy na 1/4 etatu. We wniosku oświadczył, że część urlopu powstałą w wyniku wydłużenia także zamierza łączyć z pracą na 1/4 etatu.
Okres wydłużenia urlopu rodzicielskiego wyniesie:
- pierwszej części 9 dni, tj. 4 tyg. x 1/4 etatu = 1 tydz.; 1 tydz. : (1 - 1/4) = 1,33 tyg.; 1,33 tyg. x 7 dni = 9,31 dnia, po zaokrągleniu 9 dni; ta część urlop rodzicielskiego będzie trwała od 16 września do 22 października 2024 r.,
- drugiej części 11 dni, tj. 5 tyg. x 1/4 etatu = 1,25 tyg.; 1,25 tyg. : (1 - 1/4) = 1,67 tyg.; 1,67 tyg. x 7 dni = 11,69 dnia, po zaokrągleniu 11 dni; ta część urlop rodzicielskiego będzie trwała od 2 grudnia 2024 r. do 16 stycznia 2025 r.
Gdyby pracownik nie zawarł we wniosku ww. oświadczenia, urlop rodzicielski zostałby wydłużony: pierwsza część o 7 dni, a druga część o 8 dni.
Za czas urlopu rodzicielskiego pracownikowi przysługuje zasiłek macierzyński. Jego wysokość zmniejsza się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, w którym pracownik łączy korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego takiego urlopu (art. 31 ust. 4a ustawy zasiłkowej).
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy macierzyński, rodzicielski, ojcowski:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
17.03.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|