Gazeta Podatkowa nr 60 (1831) z dnia 29.07.2021
Wymiar urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego w razie adopcji dzieci
Pracownica poinformowała pracodawcę, że adoptuje jednocześnie dwoje dzieci w wieku 5 i 8 lat.
1) Ile w takiej sytuacji będzie jej przysługiwało urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego? Czy przy takim wieku dzieci należy się ojcu urlop ojcowski?
W sytuacji przedstawionej w pytaniu pracownica zostanie tzw. rodzicem adopcyjnym. Będzie więc mogła skorzystać z prawa do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz z urlopu rodzicielskiego, który może być udzielony w dwóch odrębnych trybach, określonych w art. 1824 i w art. 183 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320).
Pierwszy ze wskazanych przepisów stanowi, że pracownik może złożyć pisemny wniosek o udzielenie mu, bezpośrednio po urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze wynikającym z art. 1821a § 1 K.p. Wniosek o urlop musi być złożony nie później niż 21 dni po przyjęciu dziecka na wychowanie i wystąpieniu do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub po przyjęciu dziecka na wychowanie jako rodzina zastępcza (z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej). Przywołana regulacja umożliwia wystąpienie przez rodzica adopcyjnego o udzielenie mu pełnego wymiaru urlopu na prawach urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego w tzw. trybie z góry.
Drugi ze wskazanych przepisów (art. 183 K.p.) wprowadza możliwość złożenia wniosku o urlop adopcyjny w tzw. trybie z dołu - przez pracownika, który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub który przyjął dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza (z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej). W tym trybie pracownik najpierw składa wniosek o urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego, a dopiero później o urlop rodzicielski - w terminie co najmniej 21 dni przed jego rozpoczęciem.
Co ważne, art. 183 K.p. stanowi, że pracownik ma prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego (a w ślad za nim do urlopu rodzicielskiego) nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia 10. roku życia. Takiego ograniczenia co do wieku dziecka nie przewiduje art. 1824 K.p., omówiony na początku odpowiedzi. Trudno jednak uznać, że w przypadku korzystania z urlopu adopcyjnego na podstawie tego przepisu, tj. w trybie z góry, powyższy wymóg nie obowiązuje. Oznaczałoby to bowiem wyraźne zróżnicowanie prawa do adopcyjnego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego w zależności od wybranego przez pracownika trybu jego udzielenia, co wydaje się niedopuszczalne.
Moim zdaniem, w każdym przypadku udzielenia urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego (tj. bez względu na podstawę prawną jego przyznania) obowiązuje regulacja, że urlop ten może być udzielony do ukończenia przez dziecko 7. lub, w określonej sytuacji, 10. roku życia (patrz art. 183 § 1 K.p.). To zaś w omawianej sprawie oznacza, że pracownica - przy założeniu, że wobec dziecka w wieku 8 lat nie podjęto decyzji o odroczeniu obowiązku szkolnego - będzie miała prawo do urlopu adopcyjnego na 1 dziecko, w wymiarze 20 tygodni (urlop na prawach urlopu macierzyńskiego) i 32 tygodni (urlop rodzicielski). Jeżeli natomiast wobec dziecka odroczono obowiązek szkolny, wymiar urlopu będzie wynosił odpowiednio: 31 i 34 tygodnie.
Co do urlopu ojcowskiego, to może z niego skorzystać również pracownik, który został ojcem adopcyjnym, pod warunkiem złożenia wniosku o urlop w wymaganym terminie (patrz ramka). Udzielenie urlopu ojcowskiego - jeżeli dziecko ukończyło już 7. rok życia, a nie ukończyło 10. - jest możliwe tylko wtedy, gdy podjęto wobec niego decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego.
Warunki przyznania urlopu ojcowskiego Zgodnie z art. 1823 K.p. pracownik - ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej niż:
|
2) Czy może ona skorzystać z zasiłku macierzyńskiego po niespełna miesiącu od podjęcia zatrudnienia? Jeśli tak, to przez jaki okres?
Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego m.in.:
- przyjęła na wychowanie dziecko w wieku do 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do 10. roku życia, i wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia,
- przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, dziecko w wieku odpowiednio jak wyżej do 7. lub 10. roku życia.
Tak stanowi art. 29 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1133), zwanej ustawą zasiłkową. Wymiar okresu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu nie ma zatem znaczenia dla celów ustalenia prawa do zasiłku macierzyńskiego.
W myśl natomiast art. 29a ust. 1 ustawy zasiłkowej, zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami K.p. jako okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego. Nie ulega przy tym wątpliwości, że w liczbie dzieci przyjętych jednocześnie na wychowanie, od której zależy okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego, uwzględnia się dzieci w wieku do ukończenia 7. lub odpowiednio 10. roku życia (przykład).
Przykład Pracownica po krótkim okresie od podjęcia zatrudnienia przyjęła na wychowanie dwoje dzieci w wieku 5 i 8 lat oraz wystąpiła do sądu z wnioskiem o ich przysposobienie. Ma ona prawo do zasiłku macierzyńskiego przez okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w wymiarze 20 tygodni (140 dni) i urlopu rodzicielskiego (jeśli wystąpi z takim wnioskiem) w wymiarze do 32 tygodni (224 dni), tj. w wymiarze obowiązującym z tytułu przyjęcia na wychowanie jednego dziecka, gdyż tylko jedno dziecko jest w wieku uprawniającym do urlopów. |
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy macierzyński, rodzicielski, ojcowski:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.09.2024 (wtorek)
16.09.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|