urlopy pracownicze, urlop macierzyński, urlop wychowawczy, urlop wypoczynkowy, urlop bezpłatny
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 6 (528) z dnia 10.03.2021

Urlop rodzicielski w razie urodzenia kolejnego dziecka podczas urlopu wychowawczego

Pracownica przebywająca na urlopie wychowawczym, udzielonym do 10 marca 2021 r., w październiku 2020 r. urodziła drugie dziecko. Obecnie pobiera zasiłek macierzyński za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, a następnie części urlopu rodzicielskiego. Czy po zakończeniu urlopu wychowawczego może skorzystać z pozostałej części urlopu rodzicielskiego?

Nie, gdyż nie spełni wymaganych przesłanek. Może jednak kontynuować urlop wychowawczy, w razie potrzeby na młodsze dziecko. Zachowa wówczas prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres, w którym przebywałaby na urlopie rodzicielskim.

W myśl art. 186 § 1 K.p., pracownik legitymujący się co najmniej 6-miesięcznym stażem pracy ma prawo do urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Wymiar urlopu wychowawczego wynosi do 36 miesięcy, przy czym każdemu z rodziców lub opiekunów dziecka przysługuje wyłączne prawo do jednego miesiąca z tej puli. Urlop ten należy wykorzystać do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy 6. rok życia (art. 186 § 2 i 4 K.p.).

Urodzenie w trakcie urlopu wychowawczego kolejnego dziecka nie powoduje jego przerwania, z tym że pracownica nabywa prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego (art. 29 ust. 1 pkt 1 i art. 29a ustawy zasiłkowej). Jeśli pobieranie zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego wykraczałoby poza udzielony urlop wychowawczy, to wraz z jego zakończeniem ustaje podstawa prawna do wypłaty zasiłku macierzyńskiego. Aby go pobierać, pracownica musiałaby korzystać z urlopu rodzicielskiego, którego pracodawca nie może jej udzielić.

Ważne: Urlop rodzicielski jest udzielany bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, nie więcej niż w 4 częściach, przypadających bezpośrednio jedna po drugiej albo bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części urlopu rodzicielskiego, w wymiarze wielokrotności tygodnia (art. 1821c § 2 K.p.).

Jest to urlop fakultatywny, udzielany pod warunkiem spełnienia przypisanych kryteriów, w tym m.in. bezpośredniego następstwa po urlopie macierzyńskim/pobieraniu zasiłku macierzyńskiego za okres tego urlopu, co w omawianym przypadku nie jest możliwe.

W analogiczny sposób sytuację tę rozstrzygnął resort pracy na stronie internetowej www.rodzicielski.gov.pl. Ministerstwo wyodrębniło 3 możliwe sytuacje, przy czym ze względu na okres, w którym zamieszczono wyjaśnienia, uwzględniło dwa rodzaje urlopu o charakterze fakultatywnym, tj. dodatkowy urlop macierzyński oraz urlop rodzicielski, które w obecnym stanie prawnym tworzą jednolity urlop rodzicielski, nie wpływając na aktualność omawianego stanowiska. Jak wynika z jego treści, jeżeli między urodzeniem kolejnego dziecka a końcem urlopu wychowawczego:

  • przypada więcej lub dokładnie tyle tygodni, ile trwa łącznie urlop macierzyński oraz urlop rodzicielski (przy urodzeniu jednego dziecka - 52 tyg.) - pracownica ma prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający długością łącznemu okresowi tych urlopów,
  • przypada mniej tygodni niż wynosi urlop macierzyński - pracownica do końca urlopu wychowawczego ma prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego, po zakończeniu urlopu wychowawczego korzysta z pozostałej części urlopu macierzyńskiego z prawem do zasiłku macierzyńskiego, a po jego zakończeniu ma prawo skorzystać z urlopu rodzicielskiego z prawem do zasiłku macierzyńskiego,
  • przypada więcej tygodni niż wynosi urlop macierzyński, ale mniej niż macierzyński i rodzicielski łącznie - pracownica do końca urlopu wychowawczego ma prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego i części urlopu rodzicielskiego; w celu wydłużenia tego okresu: "(...) mama dzieci powinna kontynuować korzystanie z urlopu wychowawczego. Może to zrobić składając 2 tygodnie przed dniem określonym we wniosku o urlop wychowawczy jako dzień jego zakończenia, następny pisemny wniosek do pracodawcy o kolejną część tego urlopu (...) Jeśli natomiast pracownica wykorzystałaby już cały przysługujący jej wymiar urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko (...) może skorzystać z części urlopu wychowawczego na nowonarodzone dziecko." - por. wyjaśnienie resortu pracy na wymienionej wcześniej stronie internetowej.

www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy macierzyński, rodzicielski, ojcowski:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.KodeksPracy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.