urlopy pracownicze, urlop macierzyński, urlop wychowawczy, urlop wypoczynkowy, urlop bezpłatny
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 20 (2103) z dnia 7.03.2024

Urlop ojcowski i podstawa zasiłku macierzyńskiego na dziecko urodzone w czerwcu 2022 r.

Zatrudnionemu od 2021 r. pracownikowi w pełnym wymiarze czasu pracy w dniu 18 czerwca 2022 r. urodziło się dziecko. Pracownik w marcu 2024 r. chciałby skorzystać z urlopu ojcowskiego na to dziecko.


1) Czy jeszcze przysługuje mu prawo do urlopu ojcowskiego?

Od 26 kwietnia 2023 r. regulacje dotyczące urlopu ojcowskiego zostały nieco zmienione. Jak obecnie stanowi art. 1823 § 1 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 1465), w celu sprawowania opieki nad dzieckiem pracownik-ojciec ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze do 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do:

  • ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia albo
  • upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 14. roku życia.

Przed 26 kwietnia 2023 r. pracownik mógł skorzystać z urlopu ojcowskiego nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko:

  • 24. miesiąca życia albo
  • 14. roku życia, o ile nie upłynęły 24 miesiące od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie tego dziecka.

Na mocy nowelizacji przepisów Kodeksu pracy od 26 kwietnia 2023 r. został więc skrócony okres na wykorzystanie urlopu ojcowskiego m.in. z ukończenia przez dziecko 24 miesięcy życia do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia. Jednakże ustawodawca wprowadził też przepisy przejściowe. Jak wynika z art. 36 ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 641), pracownik - ojciec wychowujący dziecko w dniu wejścia w życie powołanej ustawy ma prawo do urlopu ojcowskiego na zasadach określonych w przepisach dotychczasowych, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko:

  • 24. miesiąca życia albo
  • 14. roku życia, o ile nie upłynęły 24 miesiące od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie tego dziecka.

Biorąc pod uwagę powołane przepisy, w sytuacji przedstawionej w pytaniu pracownik - ojciec dziecka ma jeszcze prawo do wykorzystania urlopu ojcowskiego w wymiarze do 2 tygodni do ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia.


2) Pracownik najpierw świadczył pracę w ramach umowy na czas określony przypadający do 30 listopada 2023 r. Stałą umowę o pracę ma zawartą od 1 grudnia 2023 r. Czy przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego przypadającego w marcu 2024 r. należy uwzględnić wynagrodzenie wypłacone tylko od grudnia 2023 r., czy jednak za 12 miesięcy?

Podstawę wymiaru zasiłku przysługującego pracownikowi stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli jednak niezdolność powstała przed upływem tych 12 miesięcy, podstawę wymiaru zasiłku stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia. Mowa o tym w art. 36 ust. 1-2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2780), zwanej ustawą zasiłkową. Wskazany przepis reguluje kwestie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, jednak za sprawą art. 47 ustawy zasiłkowej ma on odpowiednie zastosowanie również do zasiłku macierzyńskiego.

Dokonując kolejnych regulacji, ustawodawca wskazał, że podstawę wymiaru zasiłku chorobowego/macierzyńskiego ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia uzyskanego u płatnika składek w okresie nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w trakcie którego powstała niezdolność do pracy (art. 36 ust. 4 oraz art. 47 ustawy zasiłkowej). Doprecyzowując określone przez ustawodawcę zasady, ZUS w swoim komentarzu do ustawy zasiłkowej, dostępnym na stronie www.zus.pl, wskazał że przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku przysługującego pracownikowi zatrudnionemu bez przerwy u tego samego pracodawcy na podstawie kolejno po sobie następujących umów o pracę, wynagrodzenie wypłacone z tytułu tych umów sumuje się, a ponadto nie traktuje się jako przerwy w ubezpieczeniu przerwy przypadającej na dzień ustawowo wolny od pracy.

Jak więc wynika ze stanowiska organu, dla uznania ciągłości podlegania ubezpieczeniu chorobowemu zatrudnienia w przypadku pracownika dopuszczalna jest przerwa, która może przypadać na dzień ustawowo wolny od pracy. W przypadku pracownika, o którym mowa w pytaniu, nie było ani jednego dnia przerwy między zawieranymi z nim umowami o pracę. Tym samym w jego przypadku jest ciągłość zatrudnienia, a więc ciągłość w ubezpieczeniu dla celów ustalenia podstawy wymiaru świadczeń chorobowych. Wobec tego podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego będzie stanowić przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres od marca 2023 r. do lutego 2024 r.

www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy macierzyński, rodzicielski, ojcowski:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.KodeksPracy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

czerwiec 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.