urlopy pracownicze, urlop macierzyński, urlop wychowawczy, urlop wypoczynkowy, urlop bezpłatny
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 90 (1756) z dnia 9.11.2020

Zlecenie w trakcie urlopu macierzyńskiego

Jedna z naszych pracownic przebywa obecnie na urlopie macierzyńskim. Czy możemy zawrzeć z tą pracownicą umowę zlecenia? Czy w przypadku takiego zatrudnienia na urlopie macierzyńskim (jeżeli jest to dopuszczalne), są jakieś ograniczenia czy wymogi?

Przepisy prawa pracy nie regulują podejmowania pracy na urlopie macierzyńskim. Odnoszą się jedynie do wykonywania pracy w trakcie urlopu rodzicielskiego czy wychowawczego.

Generalnie - ze względu na przeznaczenie urlopu macierzyńskiego, jakim jest m.in. objęcie dziecka opieką przez matkę w pierwszym okresie życia - zasadą powinno być wykorzystywanie urlopu macierzyńskiego "w domu", chociażby w zakresie 14 lub 8 tygodni tego urlopu. Na takie przeznaczenie urlopu macierzyńskiego może wskazywać brak w przepisie dotyczącym urlopu macierzyńskiego (art. 180 K.p.) regulacji w zakresie łączenia tego urlopu z pracą lub odesłania do art. 1821e K.p., który dotyczy podejmowania pracy na urlopie rodzicielskim. Wprawdzie w art. 180 K.p. przewidziana jest możliwość podjęcia pracy przez pracownicę korzystającą z urlopu macierzyńskiego, ale związane jest to z rezygnacją z tego urlopu na rzecz ojca dziecka lub, w określonej sytuacji, na rzecz innego członka najbliższej rodziny. Niezależnie jednak od powyższych uwag, formalnie Kodeks pracy nie zawiera zakazu podejmowania pracy na urlopie macierzyńskim. Dlatego należy uznać to za dopuszczalne, również w odniesieniu do zatrudnienia w macierzystej firmie.

Wykonywanie pracy na urlopie macierzyńskim może następować w oparciu o umowę o pracę lub cywilnoprawną (m.in. umowę zlecenia). Prawo pracy nie przewiduje zakazu zatrudniania na podstawie umowy cywilnoprawnej, również jeżeli chodzi o zatrudnienie własnego pracownika. Dopuszczalność wykonywania pracy dla tego samego pracodawcy na podstawie umowy o pracę i cywilnoprawnej nie może jednak prowadzić do obejścia przepisów dotyczących wykonywania pracy w ramach stosunku pracy. Umowa zlecenia nie może więc dotyczyć wykonywania pracy, która jest przedmiotem umowy o pracę. Ponadto zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia nie może przejawiać cech charakterystycznych dla stosunku pracy, m.in. podporządkowania służbowego. W razie wystąpienia takiego podporządkowania, zatrudnienie cywilnoprawne będzie traktowane jako zatrudnienie w ramach stosunku pracy, niezależnie od tego, czy prace z etatu i zlecenia są zbieżne, czy też nie.

Należy nadmienić, że Kodeks pracy wprost zabrania zastępowania umowy o pracę umową cywilnoprawną, jeżeli występują przesłanki charakterystyczne dla stosunku pracy (art. 22 § 12 K.p.). Zawarcie umowy prawa cywilnego z naruszeniem tej zasady jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika.

www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy macierzyński, rodzicielski, ojcowski:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.KodeksPracy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
27
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.