urlopy pracownicze, urlop macierzyński, urlop wychowawczy, urlop wypoczynkowy, urlop bezpłatny
lupa
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 11 (982) z dnia 10.04.2018

Wypadek pracownika na urlopie ojcowskim - co z niewykorzystaną częścią urlopu?

Uzyskaliśmy informację, że pracownik przebywający na dwutygodniowym urlopie ojcowskim uległ wypadkowi komunikacyjnemu. Co w tej sytuacji ze wspomnianym urlopem - czy musimy przesunąć go na późniejszy termin, czy też można uznać, że mimo wypadku pracownik nadal korzysta z urlopu?

Niezdolność do pracy - tu spowodowana wypadkiem komunikacyjnym - nie przerywa trwającego urlopu ojcowskiego, a więc pracodawca nie musi przesuwać na późniejszy termin części urlopu przypadającej od dnia, w którym miał miejsce wypadek.

Prawo do urlopu ojcowskiego wynika z art. 1823 Kodeksu pracy. Urlop ten przysługuje pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko w wymiarze do 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do:

  • ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia,
     
  • upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.

Pracownik powinien wykorzystać przysługujący mu urlop ojcowski jednorazowo lub najwyżej w dwóch częściach, z których żadna nie może być krótsza niż tydzień.

Omawiany urlop udzielany jest na pisemny wniosek pracownika w terminie przez niego podanym, przy czym wniosek o udzielenie urlopu należy złożyć co najmniej na 7 dni przed jego planowanym rozpoczęciem. Podobnie jak przy urlopie macierzyńskim, tydzień urlopu ojcowskiego odpowiada 7 kolejnym dniom kalendarzowym, uwzględniane są więc w nim zarówno dni ustawowo wolne od pracy, jak i dni wolne wynikające z obowiązującego danego pracownika rozkładu czasu pracy.

W stosunku do urlopu ojcowskiego nie ma zastosowania zasada obowiązująca przy urlopie wypoczynkowym polegająca na tym, że w przypadku powstania niezdolności do pracy wskutek choroby podczas pobytu danej osoby na urlopie wypoczynkowym, urlop ten ulega przerwaniu, a niewykorzystaną jego część pracodawca powinien udzielić w terminie późniejszym. W art. 1823 § 3 K.p. nie ma bowiem odniesienia do art. 166 pkt 1 K.p., wprowadzającego powyższą zasadę.

Z pytania wynika, że wypadek, o którym mowa, miał miejsce w czasie pobytu pracownika na urlopie ojcowskim. Po wypadku najprawdopodobniej będzie on niezdolny do pracy z powodu powikłań powypadkowych. Z uwagi na to, że wobec urlopu ojcowskiego nie ma zastosowania art. 166 pkt 1 K.p., fakt ten nie skutkuje przerwaniem trwającego już urlopu ojcowskiego i to nawet wówczas, jeśli pracownik przedłoży zwolnienie lekarskie.

Przykład 1

W dniach od 14 do 27 marca 2018 r. na urlopie ojcowskim przebywał jeden z pracowników. 22 marca br. osoba ta uległa wypadkowi komunikacyjnemu, w związku z czym musiała być hospitalizowana. Pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie, obejmujące okres od 22 marca do 6 kwietnia. Fakt pobytu w szpitalu oraz wystąpienia niezdolności do pracy wskutek powikłań powypadkowych nie ma wpływu na trwający już urlop ojcowski. Pracodawca powinien uznać, że - mimo otrzymania zwolnienia lekarskiego - pracownik korzystał z urlopu ojcowskiego w dniach, na który został on udzielony, tj. w okresie od 14 do 27 marca br., nabywając z tego tytułu prawo do zasiłku macierzyńskiego. Za okres przypadający po planowym zakończeniu urlopu (28 marzec-6 kwiecień) pracownikowi przysługiwać będzie świadczenie chorobowe.

Możliwość ewentualnego przerwania urlopu ojcowskiego stwarza przywołana wcześniej zasada, iż może być on podzielony na dwie części, z których każda powinna odpowiadać tygodniowi (7 kolejnym dniom kalendarzowym). Jeżeli wypadek pracownika miał miejsce w pierwszym tygodniu urlopu, pracodawca może, ale nie musi, wyrazić zgodę na skrócenie urlopu do tygodnia i udzielenie drugiej jego części - również odpowiadającej tygodniowi - w terminie późniejszym.

Przykład 2

W dniach od 13 do 26 marca 2018 r. pracownikowi został udzielony urlop ojcowski. Osoba ta uległa wypadkowi komunikacyjnemu w dniu 15 marca br., stając się niezdolną do pracy w okresie od 15 marca do 13 kwietnia, z czego pierwsze 5 dni przypadało na pobyt w szpitalu. W związku z zaistniałą sytuacją, pracownik wystąpił do pracodawcy z wnioskiem, aby podzielić urlop na dwie części i drugą (odpowiadającą tygodniowi) udzielić w terminie późniejszym. Pracodawca, choć nie musiał (z uwagi na złożenie wniosku o udzielenie części urlopu ojcowskiego po terminie), przystał na to. W tej sytuacji należy uznać, że pracownik przebywał na urlopie ojcowskim w dniach od 13 do 19 marca (7 kolejnych dni kalendarzowych), a od 20 marca korzystał ze zwolnienia lekarskiego.

www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy macierzyński, rodzicielski, ojcowski:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.KodeksPracy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

listopad 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY 2013, Prawo Pracy
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.