urlopy pracownicze, urlop macierzyński, urlop wychowawczy, urlop wypoczynkowy, urlop bezpłatny
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 48 (1402) z dnia 16.06.2017

Wniosek o urlop rodzicielski ze znacznym wyprzedzeniem

Pracownica kilkanaście dni po porodzie złożyła wniosek o udzielenie jej urlopu macierzyńskiego i bezpośrednio po nim 8 tygodni urlopu rodzicielskiego. Czy można potraktować go jako wniosek o udzielenie części urlopu z dołu?

TAK, choć termin złożenia wniosku, o którym mowa w pytaniu, stosowany jest na ogół przy wnioskowaniu o udzielenie urlopu rodzicielskiego "z góry", tj. bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, w pełnym przysługującym wymiarze. Pracownica może złożyć taki wniosek na podstawie art. 1791 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666 ze zm.), w terminie do 21 dni po porodzie. Nie ma możliwości, aby urlop rodzicielski, o który wystąpiono w trybie tego przepisu, został udzielony w części. Wniosek o urlop rodzicielski udzielony "z góry" może dotyczyć tylko całego wymiaru urlopu, tj. 32 tygodni (przy urodzeniu jednego dziecka przy jednym porodzie).

W przypadku urlopu rodzicielskiego istnieje jeszcze jeden tryb wnioskowania o jego udzielenie - na podstawie wniosku składanego na co najmniej 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Jest to wnioskowanie o urlop rodzicielski "z dołu" (art. 1821d K.p.). Przy wykorzystaniu tego trybu możliwe jest zawnioskowanie o część urlopu, tak jak to miało miejsce w sytuacji przedstawionej w pytaniu. Każda z części urlopu rodzicielskiego (których może być maksymalnie cztery) musi następować bezpośrednio po sobie, z wyjątkiem tzw. luźnej części urlopu rodzicielskiego, która nie musi występować w ciągu z wcześniejszymi częściami urlopu. Niemniej pierwsza część urlopu rodzicielskiego musi przypadać bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, a jej minimalny wymiar to 8 tygodni (z nielicznymi wyjątkami, które nie dotyczą przedstawionej sprawy).


Pracodawca może nie uwzględnić wniosku o udzielenie urlopu rodzicielskiego lub jego części, złożonego nieterminowo.


W omawianej sprawie pracownica złożyła wniosek o udzielenie części urlopu rodzicielskiego w terminie, który sugerowałby skorzystanie z trybu wnioskowania o wspomniany urlop "z góry". Nie można go jednak potraktować jako wniosku złożonego na podstawie art. 1791 K.p., ponieważ przeczy temu jego treść. Wynika z niego, że pracownica wnioskuje o część urlopu rodzicielskiego, a nie o jego całość. Należy więc uznać ten wniosek jako złożony w trybie art. 1821d K.p., tyle że z bardzo dużym wyprzedzeniem czasowym. Przepisy prawa pracy nie wykluczają takiej sytuacji, wprowadzając tylko minimalny termin na złożenie wniosku. Brak jest natomiast regulacji, która zabraniałaby złożenia wniosku przed wymaganym terminem, albo która określałaby, z jakim maksymalnie wyprzedzeniem czasowym można złożyć wniosek.

www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy macierzyński, rodzicielski, ojcowski:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.KodeksPracy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

listopad 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY 2013, Prawo Pracy
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.