Gazeta Podatkowa nr 12 (1678) z dnia 10.02.2020
Wniosek o obniżenie etatu nie na urlopie wychowawczym
Pracownica przebywa obecnie na urlopie wychowawczym udzielonym jej do końca 2020 r. (w pełnym wymiarze). Chciałaby powrócić do pracy na część etatu w trakcie tego urlopu. Czy w tym celu powinna złożyć wniosek na 21 dni przed planowanym powrotem do firmy, o obniżenie jej wymiaru czasu pracy? Czy konieczna jest również rezygnacja z urlopu wychowawczego?
Jeżeli pracownica zamierza łączyć korzystanie z urlopu wychowawczego z wykonywaniem pracy zarobkowej, to wniosek, o którym wspomniano w pytaniu, nie jest odpowiednim sposobem na obniżenie wymiaru etatu. Prawdopodobnie w pytaniu mowa jest o skorzystaniu przez pracownicę z uprawnienia określonego w art. 1867 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2019 r. poz. 1040 ze zm.). Na podstawie tego przepisu pracownikowi uprawnionemu do urlopu wychowawczego przysługuje prawo do podjęcia pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy (nie więcej niż do 1/2 etatu) w okresie, w którym mógłby korzystać z tego urlopu. Wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy - składany co najmniej na 21 dni przed planowanym podjęciem pracy w obniżonym etacie - jest wiążący dla pracodawcy.
Jak wynika z przywołanej regulacji, wniosek o obniżenie wymiaru etatu może złożyć tylko taki pracownik, który jest uprawniony do urlopu wychowawczego, ale z niego nie korzysta - przepis stanowi bowiem, że wniosek dotyczy okresu, w którym pracownik mógłby korzystać z urlopu wychowawczego. Jeżeli więc pracownica, o której mowa w pytaniu, chciałaby kontynuować ten urlop łącząc go z pracą, to odpowiednim przepisem w tym przypadku będzie art. 1862 K.p. Pozwala on na podjęcie w czasie urlopu wychowawczego m.in. pracy zarobkowej u dotychczasowego lub innego pracodawcy, w takim wymiarze, aby zapewnić możliwość sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem (w praktyce do 1/2 etatu).
Podjęcie dodatkowego zatrudnienia u pracodawcy, który udzielił urlopu wychowawczego, nie powinno dotyczyć tej samej pracy, którą pracownik wykonuje na stałe u tego pracodawcy. W ramach swojego stałego etatu pracownik przebywa bowiem na wspomnianym urlopie. Dlatego dodatkowa praca powinna być innego rodzaju, ponadto powinna być podjęta na podstawie odrębnej umowy (o pracę lub cywilnoprawnej).
Inną możliwością obniżenia wymiaru etatu jest rezygnacja przez pracownicę z urlopu wychowawczego w trybie przewidzianym w art. 1863 K.p. i skorzystanie ze wspomnianego już art. 1867 K.p. W takiej sytuacji znajdzie on zastosowanie. Rezygnacja z urlopu może nastąpić w każdym czasie, jeżeli pracodawca się na to zgadza, lub za uprzedzeniem pracodawcy, dokonanym najpóźniej na 30 dni przed planowanym podjęciem pracy.
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy wychowawcze:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.UrlopyWychowawcze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.12.2024 (wtorek)
16.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|