urlopy pracownicze, urlop macierzyński, urlop wychowawczy, urlop wypoczynkowy, urlop bezpłatny
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 12 (1678) z dnia 10.02.2020

Wniosek o obniżenie etatu nie na urlopie wychowawczym

Pracownica przebywa obecnie na urlopie wychowawczym udzielonym jej do końca 2020 r. (w pełnym wymiarze). Chciałaby powrócić do pracy na część etatu w trakcie tego urlopu. Czy w tym celu powinna złożyć wniosek na 21 dni przed planowanym powrotem do firmy, o obniżenie jej wymiaru czasu pracy? Czy konieczna jest również rezygnacja z urlopu wychowawczego?

Jeżeli pracownica zamierza łączyć korzystanie z urlopu wychowawczego z wykonywaniem pracy zarobkowej, to wniosek, o którym wspomniano w pytaniu, nie jest odpowiednim sposobem na obniżenie wymiaru etatu. Prawdopodobnie w pytaniu mowa jest o skorzystaniu przez pracownicę z uprawnienia określonego w art. 1867 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2019 r. poz. 1040 ze zm.). Na podstawie tego przepisu pracownikowi uprawnionemu do urlopu wychowawczego przysługuje prawo do podjęcia pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy (nie więcej niż do 1/2 etatu) w okresie, w którym mógłby korzystać z tego urlopu. Wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy - składany co najmniej na 21 dni przed planowanym podjęciem pracy w obniżonym etacie - jest wiążący dla pracodawcy.

Jak wynika z przywołanej regulacji, wniosek o obniżenie wymiaru etatu może złożyć tylko taki pracownik, który jest uprawniony do urlopu wychowawczego, ale z niego nie korzysta - przepis stanowi bowiem, że wniosek dotyczy okresu, w którym pracownik mógłby korzystać z urlopu wychowawczego. Jeżeli więc pracownica, o której mowa w pytaniu, chciałaby kontynuować ten urlop łącząc go z pracą, to odpowiednim przepisem w tym przypadku będzie art. 1862 K.p. Pozwala on na podjęcie w czasie urlopu wychowawczego m.in. pracy zarobkowej u dotychczasowego lub innego pracodawcy, w takim wymiarze, aby zapewnić możliwość sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem (w praktyce do 1/2 etatu).

Podjęcie dodatkowego zatrudnienia u pracodawcy, który udzielił urlopu wychowawczego, nie powinno dotyczyć tej samej pracy, którą pracownik wykonuje na stałe u tego pracodawcy. W ramach swojego stałego etatu pracownik przebywa bowiem na wspomnianym urlopie. Dlatego dodatkowa praca powinna być innego rodzaju, ponadto powinna być podjęta na podstawie odrębnej umowy (o pracę lub cywilnoprawnej).

Inną możliwością obniżenia wymiaru etatu jest rezygnacja przez pracownicę z urlopu wychowawczego w trybie przewidzianym w art. 1863 K.p. i skorzystanie ze wspomnianego już art. 1867 K.p. W takiej sytuacji znajdzie on zastosowanie. Rezygnacja z urlopu może nastąpić w każdym czasie, jeżeli pracodawca się na to zgadza, lub za uprzedzeniem pracodawcy, dokonanym najpóźniej na 30 dni przed planowanym podjęciem pracy.

www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy wychowawcze:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.UrlopyWychowawcze.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

lipiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY 2013, Prawo Pracy
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.