Gazeta Podatkowa nr 64 (1730) z dnia 10.08.2020
Wcześniejsza rezygnacja z urlopu wychowawczego przez pracownika
Obecnie przebywam na urlopie wychowawczym udzielonym do końca 2020 r. Pod koniec lipca 2020 r. otrzymałam listownie wypowiedzenie umowy o pracę z powodu likwidacji działalności przez pracodawcę. Obowiązuje mnie 3-miesięczny okres wypowiedzenia, który upłynie 31 października 2020 r. Czy po otrzymaniu wypowiedzenia mogę zrezygnować z urlopu wychowawczego i wrócić do pracy do dnia rozwiązania umowy?
Pracownikowi przysługuje prawo do rezygnacji z urlopu wychowawczego i powrót do pracy. W przypadku gdy pracownik rozpoczął już urlop wychowawczy, rezygnacji z niego może dokonać na mocy art. 1863 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320). Przepis ten przewiduje, że pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego:
- w każdym czasie - za zgodą pracodawcy,
- po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy - najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.
Natomiast, jeżeli jeszcze nie rozpoczął urlopu wychowawczego, wniosek o jego udzielenie może wycofać nie później niż na 7 dni przed rozpoczęciem tego urlopu, poprzez złożenie pisemnego oświadczenia w tej sprawie (art. 186 § 7 K.p.).
Regulacja art. 1863 K.p. nie przewiduje żadnych innych wymogów formalnych do wcześniejszej rezygnacji z urlopu wychowawczego. Zatem wniosek pracownika w sprawie rezygnacji z urlopu wychowawczego jest wiążący dla pracodawcy. Jednakże nie musi on wyrazić zgody na termin powrotu pracownika do pracy wskazany we wniosku. Natomiast jest obowiązany dopuścić pracownika do pracy maksymalnie po 30 dniach od wcześniejszego zawiadomienia o tym powrocie przez pracownika.
Należy dodać, że pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu wychowawczego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym (art. 1864 K.p.). Po powrocie do pracy z urlopu wychowawczego pracownikowi przysługuje wynagrodzenie nie niższe od wynagrodzenia za pracę przysługującego w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem.
W omawianej sytuacji pracownica ma prawo zrezygnować z urlopu wychowawczego i wrócić do pracy do czasu rozwiązania umowy o pracę w każdym czasie, gdy zgodę wyda pracodawca lub po zawiadomieniu pracodawcy na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy wychowawcze:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.UrlopyWychowawcze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.12.2024 (wtorek)
16.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|