urlopy pracownicze, urlop macierzyński, urlop wychowawczy, urlop wypoczynkowy, urlop bezpłatny
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 77 (1743) z dnia 24.09.2020

Rezygnacja z urlopu wychowawczego wiążąca dla pracodawcy

Pracownicy udzielono urlopu wychowawczego od września 2019 r. do lipca 2022 r. W czasie tego urlopu zaszła w ciążę. Pracownica chce zrezygnować z urlopu wychowawczego i wrócić do pracy (podejrzewamy, że planuje od razu przejść na zwolnienie chorobowe w związku z ciążą). Czy pracownica może wrócić do pracy, a pracodawca ma obowiązek ją przyjąć? Czy za pierwsze 33 dni zwolnienia lekarskiego (100%) będzie płacił pracodawca, a potem ZUS?

Pracownik korzystający z urlopu wychowawczego ma prawo z niego zrezygnować i powrócić do pracy. Jak wynika z art. 1863 K.p., pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego:

  • w każdym czasie za zgodą pracodawcy albo, w razie braku takiej zgody,
     
  • po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy, dokonanym najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.

Decyzja o rezygnacji z urlopu wychowawczego podjęta przez pracownika jest wiążąca dla pracodawcy. Pracodawca może jedynie odsunąć w czasie podjęcie pracy, nie wyrażając zgody na natychmiastowy powrót z urlopu wychowawczego. Nie może jednak całkowicie zablokować powrotu pracownika z tego urlopu. Należy podkreślić, że pracownik nie ma obowiązku podawania przyczyny rezygnacji z urlopu wychowawczego. Ma on prawo do takiej rezygnacji nawet wtedy, gdy zakłada, iż po formalnym powrocie do pracy rozpocznie następny okres nieobecności, np. z uwagi na niezdolność do pracy w powodu choroby.

W sytuacji przedstawionej w pytaniu może wystąpić konieczność skierowania pracownika na badania profilaktyczne - okresowe, jeżeli w czasie nieobecności upłynął termin ich ważności lub kontrolne, jeżeli przed okresem korzystania z urlopów z tytułu rodzicielstwa (macierzyńskiego, rozdzicielskiego) i wychowawczego miał miejsce okres chorobowej niezdolności do pracy trwający powyżej 30 dni. Jeżeli chodzi o wypłatę wynagrodzenia/zasiłku chorobowego, to w przedstawionej sytuacji - zakładając, że pracownica po powrocie do pracy pójdzie na zwolnienie lekarskie z powodu ciąży i w bieżącym roku kalendarzowym nie korzysta jeszcze z wynagrodzenia chorobowego np. z tytułu zatrudnienia w innej firmie - pracodawca będzie jej wypłacał wynagrodzenie chorobowe przez pierwsze 33 dni niezdolności (ewentualnie przez 14 dni, jeżeli pracownica ukończyła 50 lat w poprzednim roku kalendarzowym). Po upływie tego okresu pracownicy będzie przysługiwał zasiłek chorobowy płatny przez ZUS lub pracodawcę, jeżeli jest płatnikiem zasiłków.


Długotrwała nieobecność pracownika nie uzasadnia skierowania go na kontrolne badania profilaktyczne, jeżeli nieobecność ta nie jest spowodowana chorobą.

www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy wychowawcze:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.UrlopyWychowawcze.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

listopad 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY 2013, Prawo Pracy
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.