Gazeta Podatkowa nr 8 (1883) z dnia 27.01.2022
Możliwość zwolnienia pracownicy po urlopie wychowawczym
Pracownica jest na urlopie wychowawczym do maja 2022 r. Poinformowała nas, że ze względu na chorobę dziecka będzie chciała przedłużyć ten urlop o kolejne 6 miesięcy. Czy będziemy mogli ją zwolnić w trakcie lub po powrocie z urlopu wychowawczego (nie jesteśmy zainteresowani pracownicą, która ma tak długie nieobecności w pracy)?
Pracownik korzystający z urlopów z tytułu rodzicielstwa, m.in. z urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego, podlega szczególnej ochronie zatrudnienia.
Ochrona zatrudnienia związana z urlopem wychowawczym rozpoczyna się od dnia złożenia wniosku o ten urlop, ale nie wcześniej niż na 21 dni przed jego planowanym rozpoczęciem (art. 1868 K.p.). Ochronę tę uchyla upadłość, likwidacja pracodawcy bądź dokonanie wypowiedzenia na podstawie ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, zwanej ustawą o zwolnieniach grupowych. Obejmuje ona pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników. Pracodawca w oparciu o tę ustawę może wypowiedzieć umowę pracownikowi przebywającemu na urlopie trwającym co najmniej 3 miesiące, w tym na urlopie wychowawczym (art. 5 ust. 3 tej ustawy). Pracodawca o niższym stanie zatrudnienia może rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem na urlopie wychowawczym tylko w sytuacjach określonych art. 1868 § 2 K.p.
Należy zwrócić uwagę, że wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę w trakcie urlopu wychowawczego (gdy jest to możliwe) lub po jego zakończeniu, z powodu długotrwałych nieobecności pracownika związanych z korzystaniem z uprawnień rodzicielskich, może zostać uznane za nieuzasadnione (wyrok SN z dnia 8 lipca 2008 r., sygn. akt I PK 294/07).
W sytuacji przedstawionej w pytaniu pracodawca będzie więc mógł wypowiedzieć umowę pracownicy w trakcie urlopu wychowawczego (jeżeli jest objęty ustawą o zwolnieniach grupowych) lub po jej powrocie do pracy, ale nie z uwagi na korzystanie z urlopów z tytułu rodzicielstwa. Przy czym dokonanie wypowiedzenia może być zablokowane w razie złożenia przez pracownicę wniosku o obniżenie jej wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mogłaby korzystać z urlopu wychowawczego (przykład).
Przykład Przyjmujemy stan faktyczny przedstawiony w pytaniu, z tym uzupełnieniem, że pracownica będzie przebywała na urlopie wychowawczym do 31 grudnia 2022 r. i nie wyczerpie pełnego wymiaru tego urlopu. Pracownica będzie mogła na podstawie art. 1867 K.p. złożyć wniosek o obniżenie jej wymiaru czasu pracy (maksymalnie do 1/2 etatu) w okresie, w którym mogłaby korzystać z pozostałej części urlopu. W czasie pracy w obniżonym wymiarze będzie objęta ochroną przed rozwiązaniem jej umowy o pracę (maksymalnie przez 12 miesięcy), chyba że pracodawca podlega ustawie o zwolnieniach grupowych, co pozwoli mu zwolnić pracownicę. |
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy wychowawcze:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.UrlopyWychowawcze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.09.2024 (wtorek)
16.09.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|