Gazeta Podatkowa nr 98 (1555) z dnia 6.12.2018
Wniosek o urlop wychowawczy wiążący dla pracodawcy
Za miesiąc kończy się mój urlop macierzyński/rodzicielski i zamierzam wystąpić z wnioskiem o urlop wychowawczy. Chciałabym go wysłać pocztą. Czy możliwe jest złożenie wniosku w takiej formie? Czy pracodawca może odmówić udzielenia tego urlopu?
Pracownik może dostarczyć wniosek o urlop wychowawczy za pośrednictwem poczty. Przepisy nie zastrzegają wymogu osobistego złożenia tego rodzaju wniosku. Wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego w konkretnym terminie jest wiążący dla pracodawcy, przy czym dotyczy to terminowo złożonego wniosku.
Pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Do 6-miesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia (art. 186 § 1 K.p.). Wymiar urlopu wychowawczego wynosi do 36 miesięcy. Pracownik może z niego skorzystać do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia. Upływ powyższego terminu uniemożliwia złożenie wniosku o urlop wychowawczy, nawet jeżeli rodzic lub opiekun dziecka posiada status pracownika oraz wymagany okres zatrudnienia.
Urlop wychowawczy jest udzielany na pisemny wniosek pracownika składany w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.
Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika. Jeśli pracownik złoży wniosek o ten urlop bez zachowania wskazanego terminu, wówczas pracodawca udziela urlopu wychowawczego nie później niż z dniem upływu 21 dni od dnia złożenia wniosku (art. 186 § 71 K.p.). Ponadto do wniosku pracownik jest obowiązany dołączyć dokumenty określone w § 23 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków (Dz. U. z 2015 r. poz. 2243). Należą do nich m.in.:
- oświadczenie pracownika dotyczące korzystania z części urlopu rodzicielskiego na dane dziecko w terminie nieprzypadającym bezpośrednio po wykorzystaniu poprzedniej (tzw. luźnej części urlopu rodzicielskiego) części urlopu rodzicielskiego albo zasiłku za okres odpowiadający okresowi części urlopu rodzicielskiego, ze wskazaniem liczby części urlopu wykorzystanych w taki sposób,
- oświadczenie pracownika o braku zamiaru korzystania przez drugiego rodzica albo opiekuna dziecka z urlopu wychowawczego przez okres wskazany we wniosku albo o okresie, w którym drugi rodzic albo opiekun dziecka zamierza korzystać z urlopu wychowawczego w okresie objętym wnioskiem; oświadczenie nie jest wymagane w razie ograniczenia drugiemu rodzicowi albo pozbawienia drugiego rodzica władzy rodzicielskiej albo ograniczenia albo zwolnienia z opieki drugiego opiekuna dziecka.
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy wychowawcze:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.UrlopyWychowawcze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.09.2024 (wtorek)
16.09.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|